Dzięki staraniom starosty Tadeusza Skatuły z początkiem nowego roku przy Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim zostanie ponownie uruchomiony terenowy punkt paszportowy.
W wodzisławskim starostwie punkt odbierający wnioski paszportowe funkcjonował od 2006 r. do końca marca 2013 r. Decyzją wojewody został on jednak zlikwidowany, mimo że koszty jego funkcjonowania w całości pokrywało starostwo, a liczba składanych co roku wniosków była jedną z najwyższych w subregionie. W samym tylko 2012 r. z jego usług skorzystało ponad 6100 osób.
Z decyzją o likwidacji punktu nie mógł się pogodzić starosta Tadeusz Skatuła, który zabiegał nie tylko o jego utrzymanie, ale też o przekształcenie w delegaturę, dzięki czemu mieszkańcy powiatu mogliby nie tylko składać w nim wnioski o wydanie paszportu, ale też odbierać gotowe dokumenty. Po kilku miesiącach negocjacji ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim udało się doprowadzić do uruchomienia punktu na nowo.
– Cieszę się, że nasze starania nie poszły na marne. Uważam, że mieszkańcy powiatu wodzisławskiego zasługują na to, żeby mogli kompleksowo załatwić sprawy paszportowe u siebie, na miejscu – podkreśla Tadeusz Skatuła.
Punkt paszportowy w Wodzisławiu Śl. będzie działać przy starostwie powiatowym przy ul. Pszowskiej 92 (mieści się tam m.in. Wydział Komunikacji i Transportu), ale nie jako komórka powiatu, lecz jako część urzędu wojewódzkiego. – Osoby obsługujące punkt paszportowy będą pracownikami Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach – wyjaśnia starosta, który nie ukrywa, że uruchomienie biura paszportowego wiąże się z pewnymi kosztami dla starostwa. – Zgodnie z ustaleniami z wojewodą bierzemy na siebie koszt dostosowania pomieszczeń oraz zakupu mebli. Uważam jednak, że warto je ponieść, bo robimy to dla naszych mieszkańców – wyjaśnia starosta Skatuła.
Dla potrzeb punktu paszportowego przekształcona zostanie mniejsza sala Powiatowego Centrum Konferencyjnego w Wodzisławiu Śl. przy ul. Pszowskiej, w którym obradują powiatowi radni. Przez pewien okres funkcjonował tam prywatny punkt gastronomiczny, który jednak jakiś czas temu został zlikwidowany. Dzięki tej lokalizacji z usług punktu swobodnie będą mogły korzystać osoby niepełnosprawne, ponieważ budynek PCK jest pozbawiony barier architektonicznych.
Obecnie w starostwie trwa przetarg na prace remontowo – budowlane. Termin składania ofert upływa 4 listopada. Wykonawca będzie mieć na wykonanie inwestycji 45 dni. Dopiero po rozstrzygnięciu przetargu będzie znany koszt przedsięwzięcia. Wiadomo jednak, że układ i wyposażenie punktu musiało spełniać wymogi urzędu wojewódzkiego, z którym starostwo prowadzi rozmowy na temat zasad użyczenia obiektu. Od tempa prac zależy termin uruchomienia biura paszportowego.
/p/