Publikacja o skarbach gminy Rudnik

0
221
03_rudnik_2.JPG

Zasoby parkowo-pałacowe gminy przedstawiają się imponująco.

 

Tereny gminy Rudnik wyróżniają się bogatymi zasobami środowiska naturalnego.  Na szczególną uwagę zasługują parki ze starodrzewiem oraz rzeki, co w połączeniu z atrakcyjnym turystycznie ukształtowaniem terenu stanowi, a w przyszłości może stanowić w jeszcze większym stopniu, atrakcję regionu. Staraniem władz gminy, również przy współudziale środków unijnych (Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach), położone na terenie gminy zespoły pałacowo-parkowe z roku na rok zyskują na atrakcyjności dzięki budowaniu przyległej do nich infrastruktury (parkingi, place zabaw, oznakowanie szlaków turystycznych itd.)/

Zdewastowany park krajobrazowy wokół dworu z 1892 w Czerwięcicach, aleja grabowa i liczne okazy egzotycznych drzew w rozległym parku krajobrazowym na terenie Modzurowa (wraz z pałacem von Koników w w miejscowym parku), XVI-wieczny pałac barokowy wraz z usianym pomnikami przyrody parkiem w Brzeźnicy, późnoklasycystyczny pałac wraz z urozmaiconym drzewostanem otaczającego go parku (m. in. buk o obwodzie ok. 220 cm) w Strzybniku, odrestaurowany i położony w parku XIX wieczny pałac, dawna siedziba rodziny Schramek w Jastrzębiu, do dziś budzące zachwyt, wspaniałe i monumentalne ruiny późnoklasycystycznego pałacu w Sławikowie położonego – a jakże – w parku… – zasób pałacowo parkowy gminy przedstawia się niezwykle imponująco.

Nie dziwi więc fakt, że władze gminy dokładają starań, aby dawnym, świetnym siedzibom i ich zielonemu otoczeniu przywrócić blask. Ważna w tym względzie jest również rola edukacji. Na tym polu na uwagę zasługują plany wydania publikacji "Ochrona parków i lasów na terenie Gminy Rudnik". Każde przedsięwzięcie kosztuje, tym bardziej cieszy więc fakt, że środki na realizację właśnie tego przedsięwzięcia gminie udało się pozyskać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który pozytywnie rozpatrzył wniosek gminy o stosowne dofinansowanie. Gmina otrzyma na wydanie publikacji 15 tys. zł.

/żet/

 

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach".