Racibórz: Kto zarobi najwięcej na Elektrowni Opole? Czy będzie to Rafako?

1
188
rafako_zamowienia_gazeta.jpg

Na mocy zawartej z Rafako ugody udział "wielkiego przegranego" Alstomu w realizacji opolskiej inwestycji wzrósł do 1,25 mld euro.

 

Najpierw wielka radość z wygranego przetargu i podpisania kontraktu, potem długa procedura wydania decyzji środowiskowej dla inwestycji, tak długa, że zaczęły pojawiać się głosy powątpiewające w sens (opłacalność) jej realizacji, interwencje polityków i szczęśliwy finał – wydanie długo oczekiwanego polecenia rozpoczęcia prac. Tak w skrócie można opisać epopeję, której bohaterami była Polska Grupa Energetyczna, Elektrownia Opole oraz RAFAKO. Epopeję, której losy z zapartym tchem i obawą o przyszłość zakładu i swoją własną żyło 2 tysiące pracowników największego zakładu pracy w Raciborzu. – Największym wygranym jest polska energetyka – komentuje wydanie polecenia rozpoczęcia prac prezes RAFAKO Paweł Mortas.

 

 

Tykający zegar

31 stycznia 2014 o godz. 15.30 w Bełchatowie RAFAKO S.A. otrzymało od zamawiające (PGE) list w sprawie polecenia rozpoczęcia prac, w myśl którego czas realizacji zamówienia rozpoczął się 1 lutego. Od tego dnia zwycięskie konsorcjum odpowiedzialne za wykonanie inwestycji (RAFAKO jako lider wespół z Polimeksem-Mostostal oraz Mostostalem Warszawa) ma 54 miesiące na przekazanie do eksploatacji bloku nr 5 oraz 62 miesiące na przekazanie do eksploatacji bloku nr 6 Elektrowni Opole II.

 

 

Cuda technologii

Bloki nr 5 0 6 w Elektrowni Opole II będą emitować najmniejszą ilość dwutlenku węgla do atmosfery, w przeliczeniu na jednostę wyprodukowanej energii, spośród wszystkich elektrowni węglowych w Polsce. W projektowaniu i budowie bloków zostaną zastosowane najnowsze i najlepsze dostępne na rynku technologie, tzw BAT (ang. Best Available Technology). Każdy z bloków energetycznych będzie posiadał moc brutto 900 MW.

 

 

Udział RAFAKO w realizacja największej inwestycji III RP zapewni RAFAKO miejsce w historii polskiej gospodarki, jednakże na ten idylliczny obraz kładzie się cień, w którym przyczaił się wielki konkurent raciborskiego zakładu, światowy gigant branży energetycznej Alstom Power.

 

Cena ugody

14 sierpnia 2013 roku RAFAKO i Alstom doszły do porozumienia, które zakończyło ciągnący się od 2011 konflikt dotyczący wzajemnych roszczeń związanych z projektami Karlsruhe, Westfallen oraz Bełchatów. Na mocy ugody (weszła w życie 7.11.13) Alstom wypłacił raciborskiemu zakładowi 23 mln euro, zobowiązując się do przelania kolejnych 20,5 mln euro w ciągu miesiąca od wydania przez PGE GiEK polecenia rozpoczęcia prac przy budowie bloków w Opolu. Polecenie zostało wydane, pozostaje czekać na pieniądze.

 

 

Ugoda, choć korzystna, nie jest całkowitym zwycięstwem RAFAKO z jednej strony i kapitulacją Alstomu z drugiej – korzyści mają odnieść obie strony. Miliony euro, które wpłynęły i wpłyną na konto RAFAKO Alstom odkuje sobie właśnie w Opolu, gdzie jako kluczowy podwykonawca przyjął na siebie rolę generalnego projektanta oraz koordynatora prac projektowych. Udział RAFAKO w realizacji gigantycznej inwestycji ograniczy się do dostarczenia urządzeń i elementów na sumę 650 mln zł. Pieniądze ogromne, ale warto przypomnieć, że łączna wartość zawartego z PGE kontraktu wynosi 11,558 mld zł (brutto). Przychody Alstomu z podwykonawstwa przy opolskim projekcie wyniosą 1,25 mld EURO. Zestawienie tej kwoty z udziałem RAFAKO w projekcie Opole oraz wpływami z tytułu zawartej z Alstomem ugody pozostawiamy Czytelnikom – bez komentarza.

 

 

 

/Wojciech Żołneczko/