Region: Śląscy biskupi wrócili z Watykanu, gdzie spotkali się z papieżem

0
120
130815_rudy_wnmp_01_600_600_01.jpg

Z Watykanu wrócili metropolita katowicki Wiktor Skworc, a także biskup opolski, uczestniczący w tygodniowej wizycie Ad limina Apostolorum.

 

Wizyta Ad limina Apostolorum (do progów apostolskich) trwała od 2 do 8 lutego. Udali się na nią biskupi zasiadający w Episkopacie Polski. Podczas wizyty w Watykanie odwiedzali poszczególne urzędy i kongregacje Kurii omawiając różne aspekty działalności Kościoła w Polsce. Biskupi, podzieleni na trzy grupy, złożyli wizytę w sześciu Kongregacjach: Kongregacji Nauki Wiary, Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Kongregacji ds. Biskupów, Kongregacji ds. Duchowieństwa, Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz w Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. Spotykali się też z papieżem i kardynałami.

 

Ojciec święty przyjmował biskupów grupami, po kilku-kilkunastu każdego dnia pobytu. Opolscy biskupi spotkali się z papieżem najpierw w gronie biskupów z metropolii wrocławskiej, częstochowskiej i górnośląskiej, a następnie wraz z całym Episkopatem Polski. Poruszano cały szereg tematów, m.in. materializm praktyczny wiernych, ŚDM, kanonizację Jana Pawła II, potrzebę dialogu wewnątrzkościelnego, Miłosierdzie Boże z akcentem na potrzebę „wyobraźni miłosierdzia”. – Papież chwalił Kościół w Polsce za tak bogatą ofertę Caritas – podkreśla biskup opolski (źródło: opole.gosc.pl).

 

Papież wsłuchiwał się w słowa biskupów, którzy mówili o sytuacji w swoich diecezjach, a potem komentował ich słowa. „ Powiedziałem ojcu świętemu o Śląsku i jego problemach” – wyjawił Abp Skworc. Papież usłyszał m. in. o tym, że Śląsk to strefa poprzemysłowa, w której występuje i degradacja społeczeństwa i środowiska naturalnego oraz problem migracji ludzi. Papież skomentował to mówiąc, że rozumie te problemy, bo są podobne do tych, jakie dostrzegał w Argentynie – ujawnił metropolita katowicki. Abp Skworc pokazał ojcu świętemu, że na tej ziemi – oprócz problemów – są też znaki nadziei oraz jak np.: uczelnie wyższe i młodzież. Rozmowa dotyczyła roli kościoła na Śląsku, który jest także głosem tych ludzi, których do głosu się nie dopuszcza. – Ojciec Święty mówił nam: „Obyście zawsze mieli odwagę być głosem tych, którzy głosu nie mają” – przytoczył wypowiedź papieża Franciszka metropolita katowicki.

 

Na prośbę abp. Skworca, papież Franciszek udzielił błogosławieństwa kościołowi na Śląsku, a zwłaszcza tym, którzy się na Śląsku źle mają, czyli ludziom bez pracy i młodym przeżywających różne trudności. Papież Franciszek wsparł troskę biskupów o godność człowieka. „Powiedział, abyśmy zawsze pamiętali o człowieku. O tym, że każdy człowiek ma swoją godność” – wspominał Abp Skworc. Ojciec święty dodał też uwagę, by materia i pieniądz nie zwyciężały; a w centrum działalności przemysłowej i gospodarczej zawsze pozostawał człowiek.

 

Biskupi opowiedzieli też o trwającym w Metropolii Katowickiej – Roku Rodziny. Papież dowiedział się, że w tę inicjatywę włączone są różne środowiska oraz władze samorządowe, bez względu na podziały polityczne. „To była radosna informacja dla Ojca Świętego. Mówił nam, że powinniśmy wszyscy wspierać rodziny” – dodał abp Skworc.

 

źródła: opole.gosc.pl, episkopat.pl, archidiecezja.katowice.pl

 

oprac. /ps/