Oczyszczalnia ścieków Karkoszka II jest znacznie bardziej obciążona – mieszkańcy narzekają na nieprzyjemne zapachy, które się z niej wydobywają.
W ostatnim okresie znacząco zwiększa się ilość ścieków dopływających do oczyszczalni Karkoszka II. W wyniku realizacji projektu współfinansowanego z Funduszu Spójności swoje budynki podłączyło do sieci około 1000 właścicieli nieruchomości, podłączył się także największy zakład przemysłowy w powiecie – kopalnia Marcel.
Prowadzone przez służby gminne różnorodne działania, zmierzające do wyegzekwowania obowiązku przyłączania się mieszkańców do kanalizacji, w tym w szczególności kontrole częstotliwości wywozu nieczystości z szamb spowodowały istotny przyrost ilości zagęszczonych ścieków dowożonych na oczyszczalnię samochodami asenizacyjnymi.
Spowodowało to zwiększone obciążenie biologiczne i hydrauliczne oczyszczalni, w wyniku czego wystąpiły okresowo uciążliwości zapachowe wokół oczyszczalni, szczególnie podczas niżu.
– Aby przeciwdziałać temu zjawisku, podjęliśmy decyzje o uruchomieniu trzeciego ciągu technologicznego, niewykorzystywanego dotychczas ze względu na zbyt małą ilość ścieków. Trwają prace przygotowawcze i wczesną wiosną zostanie uruchomiony reaktor biologiczny i osadnik wtórny. Powinno to poprawić pracę części biologicznej oczyszczalni i zmniejszyć ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych zapachów – informuje Wiesław Blutko. – Ponadto w ramach rozszerzenia projektu z Funduszu Spójności uzyskaliśmy zgodę NFOŚiGW na rozbudowę i modernizację części osadowej oczyszczalni, która okazała się w praktyce mało wydajną, nieodpowiadającą w pełni naszym potrzebom – dodaje prezes PWiK. Wybudowanie drugiej równoległej „nitki” osadowej także powinno wpłynąć pozytywnie na pracę oczyszczalni i ograniczyć uciążliwości zapachowe. Planowany termin rozpoczęcia tej inwestycji to II kwartał 2014 roku, zakończenia III kwartał 2015 roku.
/publ.p/