Wodzisław: Konsultacje w sprawie strategii miasta

5
182
konsulacje88.jpg

W poniedziałek 16 czerwca wodzisławski ratusz gościł przedsiębiorców, których zadaniem była konsultacja strategii rozwoju miasta na kolejne lata. Prezydent miasta Mieczysław Kieca wskazał jak ważna jest współpraca z lokalnymi kołami gospodarczymi. Prezydent podał przykład – weźmy naszą propozycję ulg podatkowych. Przeszłą ona bez echa. Ale gdy dostaliśmy od was propozycję ulgi remontowej, to gro z pracodawców skorzystało właśnie z tej możliwości. To pokazuje, że tylko ścisła współpraca przynosi rezultaty. I wszyscy korzystają – z jednej strony biznes ma udogodnienia, a z drugiej miasto korzysta z wpływów, które dają pieniądze pochodzące od zatrudnionych.

Do prac nad tworzeniem strategii zaangażowano w dużej mierze sektor naukowy. O merytoryczne wprowadzenie oraz moderację dyskusji zadbał doktor Krzysztof Wrana z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Dyskusję nad powstającą strategią podzielono na 3 etapy. W etapie pierwszym postarano się postawić diagnozę aktualnej sytuacji w mieście, z położeniem szczególnego nacisku na uwarunkowania ułatwiające i utrudniające rozwój lokalnej przedsiębiorczości. Na etapie drugim przedsiębiorcy mieli okazję wypowiedzieć się co do możliwości, jakie stawia przed nimi Wodzisław. Biznesmeni wypowiadali się o różnych pozytywach miasta – jego położeniu geograficznym, przedsiębiorczości mieszkańców, aspektach historycznych. Mówiono także o dobrych relacjach pomiędzy środowiskiem pracodawców i aktualną ekipą na ratuszu. Wreszcie w końcowej fazie dyskusji nad problematyką strategii mieszkańcy dyskutowali nad barierami, którym muszą stawić czoła, by móc lepiej rozwijać potencjał gospodarczy regionu.

W dyskusji wziął udział również doktor Krzysztof Wrana z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

 

W dyskusji zabrał głos m.in Krzysztof Dybiec, który zwrócił uwagę na to, że Wodzisław ma szansę w dłuższej perspektywie stać się miejscem, w którym będzie królować przemysł wysokich technologii. W jego opinii kluczem do sukcesu dla rozwoju gospodarczego są trzy czynniki. Po pierwsze wsparcie ze strony samorządu, pod drugie konsolidacja środowiska przedsiębiorców i po trzecie wreszcie stałe konsultacje społeczne (raz na kwartał). Szef wodzisławskiej Izby Gospodarczej wskazuje, że dla biznes cierpi przede wszystkim z tego powodu, że pracownikowi brakuje doświadczenia na etapie wdrażania go do zawodu. Według szefa Izby – należy przemodelować cały system kształcenia. Obecny produkuje bezrobotnych. Przedsiębiorcy muszą mieć możliwość wpływu procesy edukacyjne. W większym stopniu szkolnictwo musi mieć związki z praktyką. Już w szkołach podstawowych powinno się włączać pewne elementy uzawodowienia nauki.

Krzysztof Dybiec Szef Izby Gospodarczej w Wodzisławiu jest zdania, że należy w jak największym stopniu związać szkolnictwo z praktyką zawodową

 

Z drugiej strony przedsiębiorcy podkreślali, że w Wodzisławiu są warunki rozwoju turystyki oraz obsługi transportu. Taka konstatacja wynika z położenia miasta, jego bliskości do autostrady i powstających dróg szybkiego ruchu, a z drugiej strony wynika to z bliskości do granicy czeskiej. Przedsiębiorcy zaproponowali szereg ciekawych rozwiązań, które mają być odpowiedzią na wyzwania przyszłości opisane w strategii. Wśród pomysłów przedsiębiorców znalazły się koncepcje parków techniki, instytucjonalizacji współpracy biznesu z samorządem, wsparcia dla procesów promocji miasta (zwłaszcza tych nastawionych na ściąganie dużych inwestorów).

Doktor Krysztof Wrana mówi – konsultacje są kluczem do stworzenia właściwej strategii miasta. Z jednej strony spotkania z pracodawcami, organizacjami pozarządowymi, środowiskami kulturalnymi i edukacyjnymi przynoszą nam wiedzę, jak rozwązywać istniejące konflikty. Z drugiej strony te informacje pozwalają tworzyć szkielet rozwiązań na przyszłość. Pamiętajmy też, że takie podejście uczy współpracy. Współpraca natomiast zawsze niesie jakąś wartość dodaną.

 

Leszek Iwulski