Na ulicy Piłsudskiego znaleziona fosę, która uważana jest za najważniejsze tegoroczne odkrycie.
Do fosy udało się do dotrzeć dzięki pracom prowadzonym w ramach projektu „Ochrona wód dorzecza Górnej Odry w zlewni oczyszczalni ścieków Karkoszka II w Wodzisławiu Śląskim – rozszerzenie zakresu”. – W tym roku przeprowadza je firma TELE-MAR z Raciborza, która buduje kanalizację sanitarną i deszczową na Placu Gladbeck, Rynku, ul. Styczyńskiego, Piłsudskiego i Kubsza. Prace toczą się więc na obszarze Starego Miasta, które jest objęte ochroną konserwatorską – mówi Adrian Podgórski archeolog wodzisławskiego Muzeum. – To oznacza, że działania te muszą odbywać się pod nadzorem archeologa. Dzieje się tak z tego powodu, że każda ingerencja w ziemię bezpowrotnie niszczy dawne nawarstwienia. Moja obecność polega na ich dokumentowaniu oraz w miarę możliwości pozyskiwaniu zabytków – uzupełnia.
Fosę znaleziono na ulicy Piłsudskiego 12a. Miała szerokość około 10 m. Nad fosą prawdopodobnie ulokowana była droga z XVII-XVIII wieku. Pośrodku fosy znajdowała się konstrukcja drewniana, być może pozostałości mostu.
Jak zaznacza pracownik wodzisławskiego Muzeum na fosę miejską, powstałą w początkach istnienia miasta średniowiecznego, natrafiono także w części zachodniej miasta na wysokości ul. Powstańców 10.
/publ. a/