W dniach 12-18 października odbyło się kolejne spotkanie wszystkich partnerów w ramach projektu „Underground in the cloud”.
Gospodarzem spotkania ponownie była Střednía Śkola techniky a Služeb w Karviné. Pierwszy dzień minął na podróży, zakwaterowaniu oraz załatwianiu spraw organizacyjnych.
W trakcie drugiego dnia spotkania została zwiedzona Główna Stacja Ratownictwa Górniczego w Ostrawie. Było to spotkanie o tyle ciekawe, że o ile główne motto służb ratowniczych jest zawsze takie samo – nieść pomoc ofiarom katastrof – o tyle struktura i mechanizmy działania służb ratowniczych w Czechach nieco różnią się od metod działania służb polskich. W trakcie zwiedzania uczestnicy mogli się zapoznać ze sprzętem ratowniczym, jakim dysponują czeskie służby, wyposażeniem laboratoriów jak również być świadkiem prawdziwego alarmu, jaki został ogłoszony z racji zdarzenia, do którego doszło w jednej z pobliskich kopalń. W zwiąku z tym, że służby ratownicze w Czechach zajmują się również serwisem sprzętu ratowniczego oraz lamp górniczych, zostały zaprezentowane urządzenia diagnostyczne oraz warsztaty naprawcze.
Kolejnego dnia uczestnicy zwiedzili firmę „Ferrit” w Frydku Mistku, zajmującą się produkcją urządzeń z napędem mechanicznym, przeznaczonych do środowiska z niebezpieczeństwem wybuchu, m.in.: lokomotywy spalinowe podwieszane, lokomotywy torowe podziemne i powierzchniowe, spalinowe urządzenia manewrowe, kolejki spągowe zębate, spągoładowarki uniwersalne, wózki hamulcowe, hydrauliczne urządzenia transportowe. Na początku został zaprezentowany film przedstawiający historię firmy, aktualną ofertę handlową jak również sieć filii rozsianych po wielu krajach świata. Uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia hal fabrycznych, zobaczenia jazd próbnych kolejek podwieszanych na specjalnym poligonie jak również przejechania się kolejką podwieszaną dopuszczoną do poruszania się z prędkością 25 km/godz. Można było zobaczyć również gotowe produkty, które zostały wyprodukowane dla polskich kopalń i oczekiwały na transport do odbiorców.
Następnego dnia uczestnicy zwiedzili, a w zasadzie zwiedzając świetnie się bawili w muzeum industrialnym i centrum edukacyjnym Świat Techniki w Ostrawie. Na olbrzymim terenie ok. 14 000 metrów kwadratowych, znajdującym się na terenie kompleksu dawnej huty żelaza, znajduje się ekspozycja czterech stałych wystaw tematycznych: Świat dziecka, Świat nauki i wynalazków, Świat cywilizacji i Świat przyrody. Wydaje się, że twórcom wystawy przyświecało hasło „ucząc bawić, bawiąc uczyć”, gdyż wszystkie eksponaty znajdujące się na wystawie wzbudzają zachwyt i zaciekawienie niosąc jednocześnie dużą dawkę wiedzy, dostosowaną do różnych grup wiekowych zwiedzających. Czas spędzony na zwiedzaniu wystawy, dzielony pomiędzy cofaniu się w przeszłość a wybieganiu w przyszłość, minął niesamowicie szybko.
Przedostatniego dnia pobytu, w ramach poznawania historii i kultury gospodarzy spotkania, odbyła się wycieczka połączona ze zwiedzaniem ruin gotyckiego zamku Hukvald w miejscowości Hukvaldy nieopodal miasta Frýdek-Místek. W Hukvaldach 3 lipca 1854 urodził się Leoš Janáček, czeski kompozytor, który w oparciu o czeską muzykę ludową, komponował opery oraz utwory na fortepian i orkiestrę. Ostatniego dnia spotkania odbyła się konferencja na terenie Středníej Śkoly Techniky a Služeb w Karviné, gdzie wszyscy uczestnicy zostali serdecznie powitani przez Panią Dyrektor Iva Sandriová. Serdeczność powitania podkreślał olbrzymi tort, jakim organizatorzy powitali uczestników, udekorowany flagami Unii Europejskiej oraz krajów biorących udział w projekcie, przygotowany przez uczniów SŚTaS w Karvinie. Tematami wiodącymi konferencji były: „Obsługa urządzeń stosowanych do wentylacji i klimatyzacji podziemnych wyrobisk górniczych”, zaprezentowany przez przedstawicieli Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim, oraz „Sprzęt ochrony osobistej i prowadzenie akcji ratowniczej”, zaprezentowany przez przedstawicieli Fabryki Sprzętu Ratunkowego i Lamp górniczych „Faser” S.A. w Tarnowskich Górach. Swoje prezentacje na powyższe tematy przedstawili także uczniowie z Šolski Center Velenje z Słowenii jak i gospodarze spotkania. Zaprezentowana została bogata oferta sprzętu produkowanego przez firmę „Faser” w postacie sprzętu ochrony osobistej, który to sprzęt można było nie tylko zobaczyć, ale nawet użyć go w praktyce.
Podobnie jak poprzednie spotkania, tak i to wniosło wiele w dziedzinie poznania możliwości zarówno edukacyjnych, usługowych jak i produkcyjnych dotyczących branży górniczej. Został ustalony również terminarz kolejnych spotkań w ramach projektu, na które to spotkania, jak podkreślili uczestnicy, wszyscy oczekują z niecierpliwością.
/PCKU w Wodzisławiu Śląskim/
/publ. a/