Wodzisław: Forum ekonomiczne z wyborami w tle

4
292
gaweda.jpg

W piątek o godzinie 17.00 w Odra Office odbyło się Wodzisławskie Forum Ekonomiczne. Forum zorganizował kandydat na prezydenta miasta Adam Gawęda. Wraz z kandydatem na forum pojawiła się grupa ekspertów, a śród nich profesor ekonomii Barbara Piontek z Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, prezes grupy Atlas dr Henryk Siodmok , starosta dr Jan Materzok i prezes zarządu Roman Trzaskalik. Swoją obecnością forum zaszczycili również poseł PiS Grzegorz Matusiak oraz senator z tego ugrupowania Izabela Kloc. Na sali obecni byli mieszkańcy z dzielnicy Stare Miasto, sympatycy ugrupowania, ludzie mediów. Na sali był  również poseł IV kadencji z Unii Pracy Ryszard Pojda. Forum otworzył sam kandydat na prezydenta, który skrótowo przedstawił cel spotkania oraz jego związki z własnym programem wyborczym. Uczestnicy forum zadeklarowali również poparcie dla Adama Gawędy.

 

Jako pierwsza głos zajęła profesor z Wyższej Szkoły Biznesu Barbara Piontek, która obrazowo wyjaśniła zebranym, jak poprawnie powinno wyglądać zarządzanie miastem. Profesor zauważyła, że kluczem do poprawy sytuacji w miejskich finansach jest dostarczenie tzw. „zdrowego pieniądza, który miałby być generowany przez Bank Miejski. Według niej polskie prawo zezwala na funkcjonowanie tzw. banków municypialnych, a fakt, że jeszcze ich nie ma w naszym kraju oznacza tylko, że pewne innowacje przyjmują się słabiej niż inne. Banki tego typu z powodzeniem funkcjonują na zachodzie Europy i w Ameryce Północnej. Po drugie ekonomistka powiedziała, że szczególnie istotne jest stymulowanie lokalnego rynku i tu ważnym elementem jest galeria miejska. Ważne jest, by zadbać o większe firmy skoncentrowane w samym Wodzisławiu, które zatrudniają po 50 i więcej osób. Profesor zauważyła także, że mowa o wielu decyzjach jest po prostu niemożliwa, kiedy nie została zdana sytuacja w mieście przez obecne władze.

 

Jako drugi głos zabrał Roman Trzaskalik prezes parku naukowo – technologicznego Euro – Centrum, który mówił o tym, jak współcześnie działają parki technologiczne. Prezes pochwalił się m.in. tym, że koncepcja tzw. firm typu start-up, która jest realizowana w jego parku doprowadziła do wykreowania 7 nowoczesnych firm w branży IT. Centrum zajmuje się również m.in. technologiami z zakresu ograniczania poziomu niskiej emisji. Prezes zadeklarował bezpłatne audyty i poradnictwo z zakresu wykorzystywania OZE, czy termomodernizacji. Podobne deklaracje uczynił prezes grupy Atlas dr Henryk Siodmok, który mówił jak prawidłowo powinno przeprowadzać się proces inwestycyjny oraz, że może wspomóc lokalną administrację chociażby dzięki darmowym szkoleniom czy warsztatom. W debacie zabrali także głos były starosta Jan Materzok, który podkreślał, że ograniczenie niskiej emisji nie może się powieść bez pochylenia się nad kwestią węgla, zwłaszcza zastosowania pieców retortowych. O ekologii mówił także Bogumił Wrona – ekspert z zakresu odnawialnych źródeł energii (OZE), który wskazywał, w jakie technologie najlepiej inwestować.

 

Wśród ekspertów Adama gawędy znaleźli się m.in. Prof. Dorota Piontek z Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górnicznej, dr Henryk Siodmok prezes grupy Atlas, Roman Trzaskalik prezes Parku Naukowo – Technologicznego Euro Centrum, Bogumił Wrona ekspert ds. energii, dr Jan Materzok były starosta powiatu wodzisławskiego.

 

 

Następnie głos zabrała lekko spóźniona senator Izabela Kloc, dla której Wodzisław był kolejnym przystankiem na mapie kampanii. Senator powiedziała, że zaplecze eksperckie, które prezentuje ten kandydat na prezydenta właściwie nie pozostawia jego oponentom złudzeń.  Swoje poparcie wyraził także poseł Grzegorz Matusiak, który powiedział – Adama brakuje na Wiejskiej. Ale z tego co widzę, jego dużo bardziej brakuje w Wodzisławiu.

 

Po prezentacji stanowisk ekspertów padły pytania. Początkowo niemrawa dyskusja nabrała żywszego obrazu, gdy podjęto wątek węgla. Chwilę później zabrał głos przedstawiciel dzielnicy Stare Miasto, który poskarżył się na obecne władze. W jego opinii Urząd Miasta zaniedbał modernizację drogi dojazdowej do firmy Gral, która z tego powodu planuje wyprowadzić się z miasta. Profesor Piontek powiedziała: – polityka miasta jest w tym przypadku zupełnie nielogiczna. Jeśli na remont kawałka drogi nie można znaleźć pieniędzy, to inwestor odchodzi, a dzielnica może podupaść. W ten sposób generuje się regres całych przestrzeni miejskich. Mieszkańców interesowały także kwestie ekologiczne. Jeden z nich zapytał o możliwość korzystania z wiatraków.

Eksperci nie byli w stanie precyzyjnie odnieść do kwestii budżetu, który może zostać poważnie nadszarpnięty z uwagi na kwestie nieukończenia w terminie Rodzinnego Parku Rozrywki. Profesor Piontek zwróciła uwagę, że bez pełnego audytu finansów miejskich nie sposób mówić o przyszłości ekonomicznej miasta.

 

Leszek Iwulski