Muzeum pozwoli przenieść się w czasy, w których wierzono jeszcze w magiczną moc nocy andrzejkowych.
W piątek, 28 listopada o godz. 16.00 w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim odbędą się Andrzejki dla dzieci.
Noc św. Andrzeja, czy też jak kto woli Jędrzeja (29/30 XI), to czas magiczny. Samo imię Andrzej z języka greckiego andros oznacza mężczyzna. Być może to jest właśnie przyczyną, że niezamężne panny spotykały się w ten magiczny wieczór. Wierzyły one, że w tą noc są one w stanie przewidzieć swoją przyszłość. Wróżby andrzejkowe miały charakter tylko i wyłącznie matrymonialny. Dziewczęta spotykały się wieczorem i wróżyły sobie kiedy w końcu nadejdzie ten dzień, w którym spotkają swego narzeczonego. Sprawdzały, która z nich pierwsza wyjdzie za mąż i jakie będzie miał imię wybranek ich serca. Chciały też wiedzieć ile będą miały dzieci. Wróżb było przy tym nieskończenie wiele, a do tego sporo zabawy. Choć zostawały w ten wieczór i smutne panny, które wywróży sobie, że nikogo nie poznają. A, że wierzono wówczas bardzo w tego typu przesądy, to rzeczywiście był to wielki powód do zmartwienia.
A Katarzynki! To z kolei było osobne święto choć oparte na tych samych zasadach. Różnica była jedna – odbiorcy. Gdy w noc św. Andrzeja, 29 na 30 listopada, wróżą sobie okoliczne panny, to w Katarzynki dokładnie to samo robili kawalerowie. Zwyczaj ten wypadał w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej, czyli w nocy z 24 na 25 XI. Niestety był on znacznie mniej popularny od wróżb andrzejkowych i z czasem zaniknął. Połączono go właściwie z nocą św. Andrzeja i tak też pozostało po dziś dzień.
Aktualnie mimo, iż większość wróżb wciąż ma charakter matrymonialny to pojawiły się nowe, z których staramy się wyczytać jakie zamiany czekają nas w różnych dziedzinach naszego codziennego życia.
/publ. a/