Jarmark Bożonarodzeniowy już od 12 grudnia

1
154
wodz_jarmark.jpg
Jarmark na wodzisławskim rynku trwać będzie od 12 do 23 grudnia. Jak wyjaśnia Krzysztof Dybiec, prezes Izby Gospodarczej i organizator przedsięwzięcia, pomysł zorganizowania takiego wydarzenia zimą zrodził się dzięki dużemu zainteresowaniu, jakim cieszył się odbywający się w marcu bieżącego roku Wodzisławski Jarmark Wielkanocny.
 
Na 15 zadaszonych stoiskach, zlokalizowanych w samym sercu Starego Miasta, odwiedzający świąteczny jarmark znajdą m.in. miody z ekologicznej pasieki, sery korycińskie, oscypki, wędliny z Podlasia, domowe wędzonki i kiełbasy, ręcznie robione pierniki i domki piernikowe, chleb wiejski, rękodzieło, ręcznie robiona biżuteria świąteczna, włoskie przysmaki, wyroby z wełny i skóry, stroiki świąteczne, grzane wino, piwo czy herbatki "z prądem". Zakupy będzie można robić codziennie, w godz. od 10.00 do 18.00.
 
W czasie trwania Wodzisławskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego odbywać się będzie również wiele imprez towarzyszących. Już 12 grudnia, pierwszego dnia jarmarku, przygotowano konkurs dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych na najpiękniejszą bombkę, którego rozstrzygnięcie zaplanowano na godz. 16.00, podczas oficjalnego otwarcia wydarzenia. Od godz. 16.30 usłyszeć można będzie Piotra Cybułkę w świątecznym koncercie "Hej, idą święta", a przez cały dzień, w domkach obok fontanny, trwać będzie wystawa inwentarza.
 
13 grudnia, o godz. 15.00 odbędzie się występ świąteczny artystycznej grupy seniorów "Nie dejmy się", działającej przy Wodzisławskim Centrum Kultury. Tuż po niej wystąpi zespół wokalny Sinestima, a o godz. 17.00 wysłuchać można będzie koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu Duo Coral. Od godz. 16.00 do 18.00 dodatkową atrakcją będą przejażdżki wozem konnym po mieście. W tym dniu nie zabraknie również wystawy inwentarza.
 
W sobotę, 19 grudnia, od rana na wodzisławskim rynku można będzie oglądać eksponaty z życia mieszkańców początku XIX wieku, a w Muzeum – zapoznać się z XIX- i XX-wieczną historią miasta. Punkt kulminacyjny stanowić będzie inscenizacja "Spalony Wodzisław", której rozpoczęcie zaplanowano na godz. 15.00. Później odbędzie się prezentacja utworów konkursowych "Kolędowy mix", o 17.00 wystąpi Wodzisławska Orkiestra Rozrywkowa, a o godz. 18.00 – zespół Eda.
 
20 grudnia, w ostatnią przedświąteczną niedzielę, od godz. 12.00 trwać będzie Festiwal Moczki – patronem medialnym tego oryginalnego konkursu są Gazeta Informator oraz raciborz.com.pl. Zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe zaprezentują panie z koła gospodyń wiejskich z powiatu wodzisławskiego. Nie zabraknie również degustacji potraw. O godz. 14.00 zobaczyć można będzie Jasełka w wykonaniu uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Połomi. Gościom przygrywać będą zespoły: Spokobabki, Kameleon i Retro, a imprezę prowadził będzie Robert Krzyżaniak z Radia 90.
 
Zwieńczeniem tego dnia Wodzisławskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego będzie Wigilia dla mieszkańców miasta.
 
Dodatkowymi atrakcjami tegorocznego wydarzenia będą wystawy przygotowane przez Dawida Lacha – reprodukcje archiwalnych pocztówek Wodzisławia Śląskiego i jego okolic z ubiegłego 100-lecia (z prywatnej kolekcji Zygmunta Czerwińskiego) oraz zdjęcia współczesne, wykonane z dwóch wież kościelnych: Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Starym Mieście oraz Parafii Pod Wezwaniem Matki Boskiej Wszechpośredniczki Łask i św. Antoniego z Padawy w Jedłowniku. Na wszystkie pary będzie czekać miejsce zakochanych, w którym zawiśnie ogromna jemioła, a osoby, które zrobią sobie pod nią całuśne selfie, mogą wziąć udział w plebiscycie na "Najsympatyczniejszą parę Jarmarku Bożonarodzeniowego" i wygrać atrakcyjne nagrody dla dwojga.
 
Do udziału w Wodzisławskim Jarmarku Bożonarodzeniowym zaprasza również Gazeta Informator oraz portal raciborz.com.pl, wspierające ideę promowania lokalnych i polskich wytwórców i ich produktów.
 
/kk/