Oświata traktowana jest przez nasze społeczeństwo jako jedno z ważniejszych zadań publicznych. Za utrzymanie poziomu nauczania na odpowiednio wysokim poziomie, od ponad 20 lat, odpowiadają samorządy lokalne.
Wodzisławska oświata, starając się sprostać wszystkim wymaganiom, dba o remonty i doposażenie swoich placówek. Dyrektorzy szkół z zadowoleniem przyjęli programy: boisko przy każdej szkole, place zabaw i siłownie pod chmurką, termomodernizacja szkół, remonty toalet i parkietów. W obszarze edukacyjnym z kolei – opracowano nową Strategię rozwoju oświaty na lata 2015-2020.
Strategia ta jest planem osiągnięcia największych efektów o charakterze edukacyjnym i wychowawczym przy optymalnym wykorzystaniu posiadanych i dostępnych oraz możliwych do pozyskania zasobów (również finansowych).
Wśród wielu działań i zadań, podejmowanych w ramach opracowanej strategii, znajduje się m.in. poszerzenie oferty programowej szkół i przedszkoli poprzez realizację programów uwzględniających nowe trendy i wyzwania.
W ramach tego zadania, już od roku, we współpracy z Izbą Gospodarczą, realizowany jest program "Kraina kreatywności, kraina przedsiębiorczości – nowe spojrzenie na edukację", w ramach którego we wszystkich placówkach prowadzone są zajęcia z kreatywności.
Dużym powodzeniem cieszy się Program Oficjalny Przyjaciel Przedszkola – już sześć firm, działających na naszym terenie, objęło swoim patronatem wodzisławskie placówki przedszkolne.
Na wsparcie przedsiębiorców wodzisławska oświata może też liczyć w realizowanym we wszystkich placówkach Programie doradztwa zawodowego. Dobrym przykładem współpracy jest I Festiwal Kreatywności, który odbył się 26 listopada w Gimnazjum nr 2. Prezesi Firm Pol-Eko Aparatura sp. j. oraz Prevac sp. z o.o. (należące do Klastra Technopolia Śląska) rozpoczęli go od wręczenia dyrektorom wszystkich naszych 16 przedszkoli mikroskopów cyfrowych.
Ponadto, prezydent miasta przekazał na rzecz przedszkoli stacje pogody i zestawy lup, a szkołom – zestawy do gry w szachy. Od 1 września, w klasach I-III ruszył bowiem program nauki gry w szachy – na razie pilotażowo, ale od przyszłego roku – już we wszystkich szkołach. Gimnazja otrzymały prezenty w zależności od indywidualnych potrzeb.
W Gimnazjum nr 2 już prowadzone są zajęcia z robotyki, a od 1 września 2016 r. program zajęć z robotyki i programowania technicznego ruszy również w innych szkołach.
W planie jest również budowa centrum nauczania opartego na eksperymencie "Akademia Młodego Naukowca", na realizację której zawnioskowano o środki unijne.
We wszystkich placówkach kontynuowane są zajęcia matematyczne, przyrodnicze i językowe. Od 1 października ruszył we współpracy z Wodzisławskim Centrum Kultury program "Innowacyjna edukacja filmowa", w którym uczestniczą wszystkie przedszkola i szkoły.
W minionych miesiącach, w Wodzisławiu Śląskim powołano Miejską Radę Uczniowską oraz Miejskie Forum Rodziców – organ doradczy i opiniujący działania na rzecz oświaty. Od drugiego półrocza rusza realizacja programów "Mała Ojczyzna" i "Uczeń w urzędzie". Powstały również Dzielnicowe Klastry Edukacyjne z udziałem m.in. radnych, lokalnych przedsiębiorców i przedstawicieli stowarzyszeń.
kk