Pomysł zorganizowania Jarmarku Bożonarodzeniowego, który w naszym mieście rozpoczął się już 12 grudnia, zrodził się dzięki dużemu zainteresowaniu, jakim cieszył się odbywający się w marcu bieżącego roku Wodzisławski Jarmark Wielkanocny.
Jarmark jest imprezą wystawienniczo-handlową dla wytwórców regionalnych przedmiotów artystycznych i wyrobów sztuki użytkowej, naturalnych produktów spożywczych oraz asortymentu świątecznego. Na kilkunastu zadaszonych stoiskach, zlokalizowanych w samym sercu Starego Miasta, znaleźć można m.in. miody z ekologicznej pasieki, sery korycińskie, oscypki, wędliny z Podlasia, domowe wędzonki i kiełbasy, ręcznie robione pierniki i domki piernikowe, chleb wiejski, rękodzieło, ręcznie robiona biżuteria świąteczna, włoskie przysmaki, wyroby z wełny i skóry, stroiki świąteczne, grzane wino, piwo czy herbatki "z prądem". Handel na stoiskach kwitnie w godzinach od 10.00 do 18.00.
W trakcie Wodzisławskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego odbywa sę również wiele imprez towarzyszących. Już pierwszego dnia jarmarku przygotowano konkurs dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych na najpiękniejszą bombkę, a po południu czas umilał Piotr Cybułka w wiątecznym koncercie "Hej, idą święta". Podczas drugiego dnia wydarzenia zaplanowano przejażdżki wozem konnym po mieście oraz muzyczno-artystyczną ucztę: występ świąteczny artystycznej grupy seniorów "Nie dejmy się", działającej przy Wodzisławskim Centrum Kultury, występ zespołu wokalnego Sinestima oraz koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Duo Coral. Przez cały pierwszy weekend jarmarku, w domkach obok fontanny, trwała wystawa zdjęć.
Moc wyjątkowych, świątecznych wrażeń na wodzisławskim Jarmarku jeszcze przed nami! W sobotę, 19 grudnia, od rana na wodzisławskim rynku można będzie oglądać eksponaty z życia mieszkańców początku XIX wieku, a w Muzeum – zapoznać się z XIX- i XX-wieczną historią miasta. Punkt kulminacyjny stanowić będzie widowiskowa inscenizacja "Spalony Wodzisław", której rozpoczęcie zaplanowano na godz. 15.00. Później odbędzie się prezentacja utworów konkursowych – kolędowy miks, o 17.00 wystąpi Wodzisławska Orkiestra Rozrywkowa, a o godz. 18.00 – zespół Eda.
20 grudnia, w ostatnią przedświąteczną niedzielę, od godz. 12.00 trwać będzie Festiwal Moczki – patronem medialnym tego oryginalnego konkursu są Gazeta Informator oraz raciborz.com.pl. Zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe zaprezentują panie z koła gospodyń wiejskich z powiatu wodzisławskiego. Nie zabraknie również degustacji potraw. O godz. 14.00 zaplanowano Jasełka w wykonaniu uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Połomi. Gościom przygrywać będą zespoły: Spokobabki, Kameleon i Retro, a imprezę prowadzić ma Robert Krzyżaniak z Radia 90. Zwieńczeniem tego dnia Wodzisławskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego będzie Wigilia dla mieszkańców miasta.
Dodatkowymi atrakcjami tegorocznego wydarzenia są wystawy przygotowane przez Dawida Lacha – reprodukcje archiwalnych pocztówek Wodzisławia Śląskiego i jego okolic z ubiegłego 100-lecia (z prywatnej kolekcji Zygmunta Czerwińskiego) oraz zdjęcia współczesne, wykonane z dwóch wież kościelnych: Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Starym Mieście oraz Parafii Pod Wezwaniem Matki Boskiej Wszechpośredniczki Łask i św. Antoniego z Padawy w Jedłowniku. Na wszystkie pary czeka specjalne miejsce zakochanych, w którym zawieszona jest jemioła – osoby, które zrobią sobie pod nią całuśne selfie, mogą wziąć udział w plebiscycie na "Najsympatyczniejszą parę Jarmarku Bożonarodzeniowego" i wygrać atrakcyjne nagrody dla dwojga.
Wodzisławskiemu Jarmarkowi Bożonarodzeniowemu przyświeca szczytna idea promowania lokalnych i polskich wytwórców i ich produktów. Organizatorem wydarzenia jest wodzisławska Izba Gospodarcza. Partnerami i współorganizatorami są m.in. Urząd Miasta Wodzisław Śląski, Wodzisławskie Centrum Kultury, Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i wielu, wielu innych.
Katarzyna Krentusz
"Podejmujemy wiele działań, mamy mnóstwo pomysłów i staramy się je wdrożyć w życie. Po rozmowie z Prezydentem Kiecą podjęliśmy się zorganizowania Wodzisławskiego Jarmarku Wielkanocnego. Miarą jego sukcesu było zadowolenie wystawców, dlatego też postanowiliśmy zająć się Wodzisławskim Jarmarkiem Bożonarodzeniowym. To tak naprawdę praca zbiorowa, oczywiście ktoś musi nosić tytuł organizatora i wziąć za nią odpowiedzialność, ale naszym głównym celem jest zaangażowanie różnych grup społecznych, stowarzyszeń czy instytucji. Podczas ustalania wystawców kierowaliśmy się zasadą najpierw lokalni producenci, potem z ościennych miast i następnie dalej, z Polski. Ważne jest dla nas, aby to nie było miejsce wyłącznie handlowe, stąd też sobotnio-niedzielne atrakcje. Chcemy, aby mieszkańcy przygotowali się do świąt w miłej atmosferze, aby zrobili zakupy u lokalnych producentów, którzy zostawiają tu podatki i napędzają lokalną, i krajową gospodarkę" – prezes Izby Gospodarczej w Wodzisławiu Śląskim, Krzysztof Dybiec.