Karmniki zostały przyjęte przez dzieci z dużym zainteresowaniem. Przedszkolaki uczestniczyły w montażu urządzeń, opowiadały o znanych sobie ptakach i chętnie słuchały o dokarmianiu ich zimą.
Dzieci zostały pouczone o tym, iż ptaki należy dokarmiać według określonych zasad. Przede wszystkim, ze względu na wrażliwy układ tych zwierząt, do karmnika nie można wrzucać wszystkiego, co popadnie: – Należy unikać produktów wysoce przetworzonych i solonych. Tak samo niewskazane jest dokarmianie ptaków chlebem oraz jakimikolwiek resztkami z naszych talerzy. Obowiązuje tu zasada, że to co jest dobre dla ludzi, nie oznacza od razu, że będzie korzystne dla zwierząt. Wskazane z kolei są bogate w energię nasiona słonecznika, orzechy czy mieszanki, które można nabyć w sklepach zoologicznych – mówi Jolanta Kalarus, kierownik Referatu Ochrony Środowiska.
Warto także pamiętać, że raz "otwarty" karmnik stanie się dla ptaków miejscem, gdzie automatycznie będą się one udawały celem zdobycia pożywienia – jeśli przestaniemy je dokarmiać, ptaki będą skazane na dodatkowe godziny poszukiwania żywności w innych miejscach. Powinniśmy również dbać o czystość konstrukcji – wskazane jest systematyczne czyszczenie karmnika w gumowych rękawiczkach, które zabezpieczą nas od potencjalnych bakterii i pasożytów.
Przyjmuje się, że ptaki należy dokarmiać w okresie od grudnia do mniej więcej połowy marca. Decydującą rolę odgrywają tu warunki meteorologiczne.
kk