W ramach programu, uczniowie szkoły specjalnej wraz z nauczycielami, rodzicami oraz lokalną społecznością mieli za zadanie stworzyć kronikę sportową i "przywrócić do życia dawne gry i zabawy". Zadanie to miało stymulować kreatywność młodych ludzi, poprawić ich sprawność fizyczną, refleks, równowagę czy koordynację ruchową oraz pokazać, jak miło można spędzać czas na powietrzu – bez komputera, tabletu czy smartfona.
Uczniowie wraz z nauczycielami zabrali się do pracy od przygotowania ankiet i wywiadów, dzięki którym udało się ustalić zasady starych gier podwórkowych, a później upowszechniać. Ankiety rozdano wśród uczniów szkoły, a ci uzupełniali je wraz z rodzicami, dziadkami, sąsiadami. Wywiady przeprowadzono ze starszymi mieszkańcami ulicy Kopernika oraz emerytowanymi nauczycielami szkoły, którzy, specjalnie na tę okazję, zagościli w placówce. O tym, jakie było dzieciństwo bez sprzętu elektronicznego, opowiedzieli nawet członkowie zespołu Familijo ze Skrzyszowa.
Z zaproszonymi gośćmi bawiono się w pomidora, klipę, zgadywanki, skakankę, ciuciubabkę, klasy, ciepło – zimno, głupiego Jasia, Gąski, gąski do domu, zbijaka, cymbergaja i wiele, wiele innych. O dawnych sposobach na wolny czas opowiadali również pracownicy wodzisławskiego Muzeum. Dla uczniów zorganizowano między innymi tzw. wyścigi na koniach, chodzenie na szczudłach, grę w młynek, rzuty ringo do celu, przeciąganie liny czy… rzut kapustą do beczki.
Wszystkie pomysły uczniowie wiele razy przećwiczyli ze swoimi nauczycielami. Opisali je także w formie kroniki, która została wydrukowana oraz umieszczona na stronie internetowej. 12 stycznia odbyło się podsumowanie projektu, podczas którego wyświetlono film i prezentację z jego przebiegu, a uczniowie szkoły wzięli udział w przeróżnych grach i zabawach z utworzonej przez siebie kroniki. Organizatorem ogólnopolskiego programu "Kronika sportowa – czyli jak przywrócić do życia dawne gry i zabawy" było Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacja BGK. Patronat honorowy nad projektem sprawował Minister Edukacji Narodowej.
kk
Fot. ZPSWR Wodzisław Śl.