Jak Racibórz radzi sobie z niską emisją?

1
138
Fot. niska emisja

Jak wynika z wszelkich danych problemem nie są fabryki, ale osoby prywatne. Przyczyną zanieczyszczenia atmosfery jest głównie niskiej jakości węgiel oraz inne paliwa, którymi ogrzewane są budynki mieszkalne. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż często spalane są śmieci. Jakość powietrza, jakim oddychamy, stała się w ciągu ostatnich kilku tygodni tematem rozmów na najwyższych, europejskich szczeblach władzy. Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Powód? Wysokie stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu. Problem zauważają także raciborzanie, którzy powołali do życia Raciborski Alarm Smogowy.  – Racibórz podobnie jak inne miasta śląskie boryka się z problemem jakim jest smog. Myślę, że w mniejszym stopniu niż typowe miasta górnego śląska, jednak niewątpliwie to zjawisko u nas występuje – mówi naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Racibórz, Zdzisława Sośnierz.

Czym jest niska emisja? Najprościej mówiąc, jest to emisja produktów spalania z niskich emiterów (o wysokości nie większej niż 40 m), które są kumulowane w dolnej warstwie atmosfery. W okresie zimowym każdego dnia pojawiają się ostrzeżenia o przekroczeniach dopuszczalnych norm pyłu zawieszonego w atmosferze. Na stronach internetowych urzędów można znaleźć aktualne informacje na ten temat pochodzące od Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Rekordy przekroczeń padają również w subregionie zachodnim województwa śląskiego, do którego wlicza się m.in. Racibórz, Rybnik czy Wodzisław Śląski. Miasto prowadzi szereg działań, by lokalną społeczność o problemie informować. – W ostatnim okresie, w 2015 roku, wydaliśmy dwie ulotki, z których każda trafiła do budownictwa jednorodzinnego. Ponadto na słupach informacyjnych oraz tablicach urzędowych umieszczone zostały ponadto plakaty „Kochasz dzieci, nie pal śmieci”. Dodatkowo realizowane są liczne programy oraz spoty dotyczące niskiej emisji – wylicza Zdzisława Sośnierz z raciborskiego magistratu. Pomocna w walce z niską emisją może okazać się ustawa antysmogowa. Powala ona na wdrożenie zakazu palenia wybranymi, najbardziej szkodliwymi rodzajami opału. Poza tym jest w niej mowa również o wdrożeniu użytkowania kotłów z automatycznym podajnikiem paliwa minimum klasy trzeciej.  Ograniczenia te może wprowadzić jedynie marszałek województwa śląskiego. Magistrat wysłał już prośbę o podjęcie odpowiednich uchwał. Stanowisko Raciborza jest spójne ze stanowiskiem pozostałych członków Komisji do walki z niską emisją, do której należy.

W Raciborzu jednym ze sposób walki z niską emisją jest program pilotażowy KAWKA, w ramach którego udzielane jest wsparcie dla zadań z zakresu ograniczania niskiej emisji ujętych w Wojewódzkim Programie Ochrony Powietrza.
Mieszkańcy, którzy chcą zmienić sposób ogrzewania swojego domu lub mieszkania na ekologiczny mają sporo możliwości. Mogą pozyskać na ten cel dotację lub pożyczkę pochodzącą z Narodowego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Warto dodać, iż w naszym regionie od 1998 roku udało się zmodernizować niemal 800 źródeł ciepła.
 

WFOŚiGW w Katowicach
publ. Iwona Cybulska

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach".