Kędzierzyn-Koźle: ”Cegła” ma już 15 wiosen

4
128
Jak opowiadają uczniowie z ogólniaka im. Henryka Sienkiewicza w Koźlu, historia gazetki zaczęła się całkiem zwyczajnie.
 
–  Pewnego dnia w 2001 roku jeden z uczniów przyszedł z pomysłem założenia gazetki szkolnej do swojej polonistki. Miał nawet nazwę – „CEGŁA”! – opowiadają licealiści. 
 
W ciągu dwóch tygodni powstały pierwsze teksty ze zdjęciami. Ukazał się m.in. wywiad z  dyrektorem placówki, Ryszardem Więckiem i uczniami. Pierwszy numer „CEGŁY” zobaczył światło dzienne. Pismo przechodziło kolejne zmiany graficzne, każda redakcja wprowadzała nowe pomysły. Początkowo czarno-biała szata graficzna, od dwóch lat jest w kolorze. 
– Staramy się, by w każdym numerze znalazły się najważniejsze wydarzenia szkolne, miejskie, a nawet krajowe, mieliśmy np.: relacje z koncertów z Openera, Woodstocku, OFF Festiwalu – mówią uczniowie. Przeprowadzamy wywiady nie tylko z nauczycielami naszej szkoły, by przekonać wszystkich, że to bardzo ciekawi ludzie, ale i najzdolniejszymi uczniami oraz sportowcami, muzykami, twórcami radia, prasy i telewizji. Staramy się wspierać i rozwijać uczniowskie talenty: literackie, językowe, muzyczne, plastyczne, kulinarne i dziennikarskie. Inicjujemy i wspieramy działalność charytatywną nie tylko w szkole, ale i poza nią. No, niestety, również plotkujemy i jak wieść niesie, to od plotek właśnie większość zaczyna czytać „CEGŁĘ”. Od samego początku bierzemy udział w konkursach na najlepszą gazetkę m.in.: województwa. Zawsze jesteśmy w czołówce! – dodają z satysfakcją.
 
Młodzi redaktorzy mówią, że nie byłoby ''CEGŁY'' gdyby nie jej wierni czytelnicy, sponsorzy, rodzice, a nawet dziadkowie. 
– Dziękujemy wszystkim, że są z nami od 15 lat. Dziękujemy też naszym poprzednikom, którzy stworzyli markę gazetki rozpoznawalnej w województwie opolskim, ale czytanej również w innych częściach kraju. 
Śmiało można powiedzieć, że dla wielu szkolnych redaktorów ''CEGŁA'' była początkiem ich życiowej przygody z dziennikarstwem. Gro z nich pracuje dzisiaj i dyrektoruje np. w Radiu Park, Radiu Opole, czy portalu Interia.pl.
 
KS
 
Fot. Materiały I LO im. Henryka Sienkiewicza w Koźlu.