Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem 2016

2
116
Fot. pixabay

Osoby potrzebujące pomocy bądź porady, w dniach od 22 do 27 lutego będą mogły zgłosić się do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. W ośrodkach będą pełnione dyżury specjalistów: od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w sobotę, w godzinach od 10:00 do 13:00.

Dyżury specjalistów zaangażowanych w akcję mają charakter interdyscyplinarny – to znaczy, że informacji prawnej udzielać będą nie tylko adwokaci, radcowie prawni, notariusze, aplikanci adwokaccy, radcowscy i notarialni, ale także prokuratorzy, funkcjonariusze Policji, czyli osoby które posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego oraz – w zakresie postępowania wykonawczego – kuratorzy sądowi i komornicy. Osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać również pomoc psychologiczną.

W 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości zrodziła się idea obchodów "Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw", mająca na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw (Dz. U. nr 59 poz. 517).

Komenda Powiatowa Policji w Wodzisławiu Śląskim również zaprasza osoby zainteresowane na spotkania z dyżurującym policjantem w dniach od 22 do 27 lutego br., od poniedziałku do piątku w godz. 08.00 – 15.00 i w sobotę od 10.00 do 13.00.

Listę punktów pomocy ofiarom przestępstw, funkcjonujących w powiecie wodzisławskim i na terenie całego województwa śląskiego, znaleźć można tutaj.

kk