Zgodnie z zapowiedziami, pierwsze zmiany w Starostwie Powiatowym wprowadzone zostały w systemie funkcjonowania jego zarządu. Nowy model zakładał bowiem, że każdy z jego członków pełnić będzie jasno określone funkcje. W myśl tej zasady, precyzyjny zakres swoich obowiązków ma również nowy starosta powiatu – i, jak zapowiada, nie będą to wyłącznie funkcje reprezentacyjne. – Starosta kieruje pracami zarządu powiatu. Jest również kierownikiem starostwa powiatowego, przewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, a z racji przepisów szczegółowych pełni również określone ważne funkcje w odniesieniu do kierowników powiatowych służb, straży i inspekcji (jak sanepid, inspektorat nadzoru budowalnego, inspektorat weterynaryjny, straż pożarna i policja). Zgodnie z regulaminem organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl., starosta sprawuje też bezpośredni nadzór nad Wydziałem Obywatelskim, Ochrony Informacji Niejawnej i Zarządzania Kryzysowego, Biurem Kontroli, Biurem Prasowym, Biurem Prawnym, audytorem wewnętrznym, służbą BHP oraz biurem Powiatowego Rzecznika Konsumentów – wymienia rzecznik prasowy starostwa, Wojciech Raczkowski.
Niedawne spotkania Ireneusza Serwotki z władzami gmin miały na celu zaznajomienie się zarządu powiatu z najpilniejszymi sprawami i kwestiami, koniecznymi do rozwiązania na linii powiat – gminy. Po cyklu wizyt inauguracyjnych, przyszedł czas na kolejne spotkania robocze, organizowane na bieżąco – starosta rozmawiał już ponownie z prezydentem miasta Wodzisławia Śląskiego, Mieczysławem Kiecą oraz spotkał się ze starostą raciborskim, Ryszardem Winiarskim.
– Mimo tego, iż starosta Serwotka urzęduje od trzech tygodni, podjęto już wiele istotnych zagadnień, jak kwestia Drogi Głównej Południowej, parkingu wokół tzw. przychodni specjalistycznej w Wodzisławiu Śl., gruntów Skarbu Państwa potrzebnych gminom do realizacji pewnych przedsięwzięć inwestycyjnych i wielu innych – podkreśla rzecznik powiatu.
Aktualnie, największym wyzwaniem dla starosty i zarządu powiatu pozostaje jednak doprowadzenie do stanu równowagi sytuacji w PP ZOZ. – Oczywiście, ani starosta, ani zarząd powiatu nie będą ręcznie sterować sprawami Zakładu – od tego jest dyrektor. Władze powiatu omawiają jednak możliwości pomocy dla PP ZOZ oraz optymalnych rozwiązań dla zakładu. W tej m.in. sprawie zostało zorganizowane specjalne posiedzenie zarządu powiatu (21 marca – przyp. red.), poświęcone wyłącznie sprawom szpitali, a także spotkanie starosty Ireneusza Serwotki z byłym wiceministrem zdrowia, obecnie europosłem Bolesławem Piechą – wyjaśnia Wojciech Raczkowski.
Z poczynionych na spotkaniach w gminach ustaleń, dla Starostwa Powiatowego zrodziły się kolejne zadania. Inną kwestią są również bieżące sprawy powiatu. Z oczywistych jednak względów, kwestia stabilizacji sytuacji powiatowych szpitali pozostaje obecnie tą priorytetową.
Katarzyna Krentusz
Fot. Justyna Koniszewska