Dzień Sprawiedliwego Handlu w wodzisławskim "Ekonomiku" upływał pod hasłem "Sprawiedliwe zakupy – jestem za". Spotkanie rozpoczęto od wykładu poświęconego uczciwej cenie za produkt, sprawiedliwej płacy, odpowiednim warunkom socjalnym i szacunkowi w relacjach handlowych. Wygłosiła go Katarzyna Kępska, przedstawicielka Fundacji "Koalicja Sprawiedliwego Handlu”. Po wykładzie dyskutowano na temat skuteczności mechanizmów Sprawiedliwego Handlu. Panel dyskusyjny wzbogaciła degustacja herbaty Yerba Mate (pochodzącej ze zbiorów Sprawiedliwego Handlu), przygotowana przez uczniów klasy gastronomicznej oraz prezentacja multimedialna, dotycząca właściwości i sposobu parzenia herbaty.
W drugiej części spotkania, mającej charakter warsztatowy, wzięli udział uczniowie klas: handlowej, turystycznej i ekonomicznej. Młodzież na mapie świata poszukiwała plantacji herbaty, zastanawiała się nad tym, jak wygląda praca pracownika na plantacji, a także próbowała ustalić, jakie jest jego wynagrodzenie za pracę. W tej części przygotowano również plakat promujący ideę Sprawiedliwego Handlu.
Na zakończenie, szkolne miniprzedsiębiorstwo uświadomiło wszystkim, jak dużym zagrożeniem dla naszego środowiska są torby i woreczki plastikowe. W tym celu każdy mógł wykonać własną torbę z materiałów naturalnych, która będzie idealna na zakupy. Swoim doświadczeniem w temacie Fair Trade podzielili się również uczniowie z zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Handlowych w Katowicach, którzy pokazali jak zrobić bardzo atrakcyjne bransoletki ze starych t-shirtów.
kk
Fot. ZSE Wodzisław Śl.