Dane Światowej Organizacji Zdrowia są zatrważające – mieszkamy w jednym z najbardziej zanieczyszczonych regionów w Europie. W niechlubnej pierwszej dziesiątce rankingu znalazło się aż 7 miast z Polski, w tym Godów na miejscu 8., Wodzisław Śląski na 5. i Rybnik na miejscu 4.
Zatrważający raport był jedną z przyczyn zorganizowania konferencji „Niskoemisyjna gospodarka w subregionie zachodnim. Europejska polityka na rzecz niskoemisyjnej gospodarki, szanse i wyzwania dla polskiej gospodarki – rola samorządów i przedsiębiorstw”, która miała miejsce 20 czerwca w wodzisławskim Hotelu Amadeus. Konferencja odbyła się pod patronatem Elżbiety Bieńkowskiej, Komisarz Komisji Europejskiej ds. rynku wewnętrznego i usług, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw.
Wydarzenie zgromadziło licznie przybyłych przedstawicieli przedsiębiorców i samorządu z całego subregionu. Konferencja podzielona została na dwie części – wystąpień prelegentów oraz dyskusji, w której aktywnie uczestniczyli przybyli na spotkanie goście.
Główną inicjatorką konferencji była posłanka na sejm VII kadencji – Gabriela Lenartowicz, która podkreśliła, jak bardzo wzburzyła ją wiadomość o jakości naszego powietrza. Lenartowicz wyjaśniła, że w tej sytuacji nie chodzi tylko i wyłącznie o powietrze samo w sobie, ale o przebudowę całej gospodarki. Posłanka zachęciła do spojrzenia na sprawę z dużo szerszej perspektywy Unii Europejskiej. Tematykę w tym ujęciu przybliżyła Elżbieta Bieńkowska, wygłaszając wystąpienie inauguracyjne „Unia energetyczna i nowe źródła wzrostu gospodarczego i zatrudnienia wysokiej jakości w sektorze przemysłu i usług – europejska polityka na rzecz rozwoju gospodarczego”.
Mieczysław Kieca wypowiadał się nie tylko jako gospodarz spotkania, prezydent Wodzisławia, ale również jako Przewodniczący Związku Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Prezydent podkreślił, że działania w kierunku niskoemisyjnej gospodarki trwają od lat, a raport WHO był przyczynkiem do wzmożenia tych działań. Gospodarz spotkania podziękował wszystkim za liczny i aktywny udział w konferencji. – Podsumowanie zawiera się w słowie „edukacja” – powiedział – zrozumienie tematu jest kluczem do rozwiązania problemu.
Jak poinformował Mieczysław Kieca, chęć przystąpienia do programu pilotażowego, który będzie trwał przez kolejne dwa sezony grzewcze, zadeklarowało 28 samorządów subregionu. Według prezydenta, to przede wszystkim samorządowcy, prezydenci, wójtowie czy pracownicy działów ekologii potrzebują wsparcia edukacyjnego umożliwiającego, dzięki reakcji łańcuchowej, pomoc Ślązakom w ich walce o czyste powietrze. Plan na walkę z zanieczyszczeniami w całym subregionie zakłada wsparcie edukacyjne, komponent doradczy, pokazanie instrumentów wsparcia a także budowę świadomości związanej z potrzebą przeprowadzania kontroli, która ma się przyczynić do dbania o lepsze powietrze dla nas wszystkich. – Tutaj chodzi o zdrowie wszystkich mieszkańców subregionu. Świadomość związana z kontrolami musi się pojawić. Nie może być tak, że wójt danej gminy zarządzi kontrolę na terenie swojej miejscowości i w konsekwencji przegra następne wybory. Trzeba podjąć ogromną pracę związaną z edukacją ekologiczną – podkreślił prezydent.
Według Gabrieli Lenartowicz jesteśmy specyficznym regionem, który musi odnaleźć się w trudnym zagadnieniu prowadzenia gospodarki niskoemisyjnej. – Ta kwestia jest naprawdę ważna. Od jakości powietrza zależy jakość naszego życia. Stać nas na pierwszy krok w kierunku wykreowania takiego subregionu, z którego będziemy mogli być dumni – podsumowała posłanka.
Dominika Rudzka
fot. Justyna Koniszewska