23 czerwca, w wodzisławskim Urzędzie Stanu Cywilnego odbyła się konferencja, podczas której poruszono m.in. takie tematy, jak: choroby wywołane przez pneumokoki i meningokoki, ich przebieg i powikłania, grupy ryzyka zakażeń, wpływ wieku osoby itd. Jak mówią eksperci, najbardziej narażone na zakażenia wywołane przez pneumokoki są dzieci – ze względu na jeszcze nie w pełni rozwinięty układ odpornościowy – oraz osoby starsze. Nieprawdą jest także opinia, że dzieci, które nie uczęszczają do żłobków i przedszkoli, są chronione przed pneumokokami – prawie co czwarte dziecko do piątego roku życia, wychowywane w domu, jest nosicielem pneumokoka! Pierwszym miastem, które wprowadziło bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla dzieci do drugiego roku życia, są Kielce. Liczba hospitalizacji z powodu zapaleń płuc obniżyła się tam z 136 do 53, czyli aż o 60%.
Wodzisław Śląski także podejmuje szereg działań promujących szczepienia. Od 2008 roku z powodzeniem prowadzona jest akcja szczepień przeciwko meningokokom. Programem objęte są dzieci 2-letnie, zameldowane w mieście. Miasto dofinansowuje połowę kosztów szczepionki, a osoby posiadające karty Rodzina 3+ otrzymują ją bezpłatnie. Oprócz szczepień, Wodzisław Śląski dofinansowuje także program kompleksowej rehabilitacji i terapii dzieci niepełnosprawnych. Jest także organizatorem konferencji "Walka o oddech", która w naszym mieście odbyła się dwukrotnie.
Organizatorem konferencji "Rola jednostek samorządu terytorialnego w poprawie dostępności do szczepień ochronnych" było Biuro Kultury, Sportu i Zdrowia wodzisławskiego magistratu, z inicjatywy Stowarzyszenia Parasol dla Życia.
Informacje na temat szczepień znaleźć możecie na stronie stowarzyszenia oraz pod tym linkiem.
kk
Fot. Gazeta Wodzisławska