Kędzierzyn – Koźle: Na razie nie czeka nas los Nysy i Józefowa

1
166
Szpital w Kędzierzynie-Koźlu
Pod koniec czerwca Polsko – Amerykańskie Kliniki Serca (największa w Polsce sieć klinik kompleksowo leczących choroby układu krążenia – przyp. red) poinformowały o konieczności zamknięcia sześciu oddziałów z ponad 30 klinik na terenie całej Polski. To efekt cięć jakie wprowadziły Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Od stycznia 2017 planowane są kolejne drastyczne obniżki wycen procedur kardiologii inwazyjnej oraz chirurgii naczyniowej. Jak zapewniła nas rzeczniczka PAKS, Anita Ślusarczyk pacjenci z Kędzierzyna – Koźla i okolic na razie nie muszą obawiać się zamknięcia oddziałów. Mniej szczęścia miała Nysa i Józefów.  
– Nie udało się uratować przed zamknięciem dwóch pełnoprofilowych oddziałów chirurgii naczyniowej funkcjonujących w Centrum Kardiologii w Józefowie oraz w Centrum-Sercowo Naczyniowym w Nysie, natomiast ciągle prowadzimy rozmowy z lokalnymi placówkami NFZ w sprawie kontynuacji oddziałów w innych miastach. Póki co, nie znamy konkretów – poinformowała Ślusarczyk.
Jak powiedziała nam Ślusarczyk, w ocenie Zarządu American Heart of Poland, dalsze prowadzenie działalności w Józefowie i Nysie stało się trwale ekonomicznie nieopłacalne i nie pozwala na udzielanie świadczeń w sposób niezakłócony i bezpieczny dla pacjentów. 
– Miesięczny kontrakt tych dwóch oddziałów chirurgii naczyniowej z Narodowym Funduszem Zdrowia nie pokrywa nawet podstawowych kosztów stałych ich utrzymania w gotowości, zgodnie z wymogami płatnika, które są coraz wyższe i generują coraz większe koszty – mówi Paweł Kaźmierczak, prezes zarządu Centrum Kardiologii w Józefowie. Do tego doszły w tej chwili znaczne obniżki wycen procedur, a kolejne mają wejść za kilka miesięcy. Jesteśmy więc zmuszeni podjąć decyzję o wypowiedzeniu umów z NFZ i zamknięciu oddziałów, bo funkcjonowanie na dotychczasowych zasadach, czyli utrzymywanie stałej gotowości do zabezpieczenia życia i zdrowia pacjentów, nie jest możliwe.
W zamkniętych oddziałach chirurgii naczyniowej w Nysie i w Józefowie specjaliści wykonywali ponad 1200 zabiegów rocznie, lecząc chorych z najcięższymi schorzeniami takimi jak tętniaki aorty, zwężenie tętnic szyjnych czy krytyczne niedokrwienie kończyn dolnych, które bezpośrednio zagrażają życiu i zdrowiu pacjentów, a w przypadku zaniechania leczenia generują olbrzymie koszty społeczne. 
IV Oddział Kardiologii Inwazyjnej, Elektrostymulacji i Angiologii w Kędzierzynie – Koźlu powstał w 2007 roku. Znajduje się przy ul. Roosevelta 2 (obok kozielskiego szpitala) Klinika należy do Grupy American Heart of Poland S.A. Zabiegi ratujące ludzkie życie są tu wykonywane przez całą dobę. Klinika umożliwia dostęp do nowoczesnych usług medycznych poprawiających skuteczność terapii schorzeń kardiologicznych, pod warunkiem, że pacjent jak najszybciej dotrze do oddziału (decydująca jest tzw. złota godzia, czyli 60 minut od czasu pojawienia się bólu wieńcowego, w którym chorego można uratować od zawału – przyp. red). Lecznica jest bardzo dobrze wyposażona. Posiada nowoczesny angiograf, który ma zastosowanie w procesie diagnostycznym oceny stanu naczyń wieńcowych, mózgowych, nerkowych i tętnic kończyn dolnych, jak i leczniczym (angioplastyka tętnic wieńcowych i obwodowych). 
Zabiegi wykonywane w placówce nie wymagają długich hospitalizacji, pobyt pacjenta w klinice ogranicza się do jednego, dwóch dni. Rekanalizacja odpowiedzialnej za zawał serca tętnicy wieńcowej pozwala na znaczne skrócenie pobytu w szpitalu, przyspieszoną rehabilitację i szybki powrót do normalnej aktywności życiowej.W ramach oddziału realizowany jest program leczenia świeżego zawału i niestabilnej choroby wieńcowej. 
We wrześniu 2013 roku został dodatkowo otwarty nowoczesny blok operacyjny, na którym możliwe jest m.in. wszczepianie kardiowerterów-defibrylatorów oraz rozruszników serca jeszcze większej liczbie pacjentów. Dzięki zwiększeniu liczby łóżek oraz nowej sali operacyjnej, ośrodek PAKS w Kędzierzynie – Koźlu może przyjmować setki pacjentów i zapewnić im dostęp do jeszcze szerszego spektrum usług z zakresu leczenia chorób serca. Rok temu Polsko – Amerykańskie Kliniki Serca (PAKS) oraz szpital w Kędzierzynie – Koźlu rozpoczęły współpracę w zakresie wprowadzenia nowatorskiego programu interwencyjnego leczenia udarów mózgu. Dzięki temu przy wykorzystaniu metod kardiologicznych lekarze mogą skutecznie pomóc dużej liczbie pacjentów, a takrze tym chorym, którzy późno trafiają do specjalistycznego ośrodka. 
Klinika świadczy usługi medyczne w ramach kontraktów podpisanych z Narodowym Funduszem Zdrowia, a także na zasadzie prywatnej odpłatności. Dlatego tak ważne jest by konkrakty zawarte z NFZ nie zostały ograniczone lub zerwane. 
 
Katarzyna Solarz
 
Fot. Materiały prasowe Polsko-Amerykańskiej Kliniki (PAKS) w Kędzierzynie-Koźlu.