Ewa Hałambiec kandydatką na LIDERA 25-lecia

1
145
Ewa Hałambiec

26 września w Warszawie odbędzie się jubileusz 25-lecia Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wtedy też poznamy laureatów konkursu LIDERZY 25-lecia, którego celem było wyróżnienie osób, organizacji i instytucji mających szczególny wkład w działania na rzecz rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Wśród nominowanych znalazła się również Ewa Hałambiec, która w rozmowie z nami opowiada o swojej pracy.

– Kiedy zaangażowała się Pani w pracę z osobami niepełnosprawnymi?
– Pracę w Zespole Szkół Specjalnych jako nauczyciel wychowania fizycznego i gimnastyki korekcyjnej rozpoczęłam w 1992 roku, a trenerem w Sekcji Olimpiad Specjalnych "Krzyś" działającej przy naszej szkole jestem od 1996 roku. Od 2000 roku pełnię funkcję opolskiego dyrektora regionalnego Olimpiad Specjalnych Polska.

– Na czym polega działalność Olimpiad?
– W województwie opolskim działa 31 Klubów Olimpiad Specjalnych, w których zrzeszonych jest 1295 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną. Misją Olimpiad Specjalnych jest organizowanie całorocznych treningów i zawodów sportowych w różnych olimpijskich dyscyplinach sportu dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Ma to na celu zapewnienie im możliwości lepszego rozwoju fizycznego, zachęcania do odwagi, odczuwania radości, dzielenia się talentami, umiejętnościami i przyjaźnią ze swoimi rodzinami, zawodnikami Olimpiad Specjalnych, a także społecznością lokalną.

– Od kilkunastu lat organizuje Pani również Dni Godności. Dlaczego?
– 21 września już po raz piętnasty odbędzie się u nas DZIEŃ GODNOŚCI OLIMPIAD SPECJALNYCH. To nasze cykliczne spotkanie integracyjne.  Organizując festyn, staram się zwrócić uwagę na nasze stowarzyszenie: zawodników, trenerów, rodziny, wolontariuszy i przyjaciół Olimpiad Specjalnych jako małą społeczną ojczyznę. Mamy swój głos, swoje prawa i swoją godność. Chcemy żyć i być w pełni uznawanymi, pełnoprawnymi członkami społeczeństwa. Nasz kolejny marsz jest uhonorowaniem wszystkich wielkich wartości, w które wierzymy: wiary, nadziei, miłości, szacunku, godności i prawości. Chcemy trafić do wszystkich serc, znajdując tam szczególne miejsce pamięci o osobach, które potrzebują i wymagają wsparcia, ale które jednocześnie są w stanie dać więcej niż oczekujemy.

– Ktoś mógłby zapytać, dlaczego Pani to robi?
– Praca na rzecz osób niepełnosprawnych to dla mnie nieodłączny element życia. To moja misja…
Niegasnące na twarzach naszych zawodników uśmiechy są najwspanialszym podziękowaniem dla wszystkich osób zaangażowanych w pracy na rzecz osób niepełnosprawnych. Dlatego jestem zaszczycona i pięknie dziękuje Starostwu Powiatowemu w Kędzierzynie-Koźlu za docenienie mojej pracy i wytypowanie mnie do konkursu Liderzy 25-cio Lecia PFRON.

/kc/
Fot. Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu