Przeglądając internetowe portale czy fora dyskusyjne, można znaleźć mnóstwo informacji na temat tego, co znaczy być przedsiębiorczym, jakie są cechy dobrego przedsiębiorcy i dlaczego warto wziąć sprawy w swoje ręce i założyć własną firmę. Wielu, zwłaszcza młodych ludzi, marzy o samodzielnym prowadzeniu biznesu, ale ma jednocześnie sporo obaw i wątpliwości. Często brakuje kogoś, kto pokazałby, jak zrobić ten pierwszy krok w kierunku wymarzonej pracy, a później, kiedy firma już zacznie działać, pomógłby rozwijać potrzebne umiejętności i obierać właściwy kierunek rozwoju.
Okazją do poszerzenia wiedzy i zdobycia nowych kompetencji są dni czy tygodnie przedsiębiorczości organizowane przez izby gospodarcze, uczelnie wyższe czy inne podmioty zainteresowane biznesowym rozwojem społeczności lokalnej.
Za niespełna miesiąc w Kędzierzynie-Koźlu odbędzie się II edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, którego nieodłącznym elementem jest cykl warsztatów i wykładów mających rozbudzać potencjał młodzieży i osób już sprawnie funkcjonujących na rynku.
14 listopada, w ramach Dnia Biznesu, odbędzie się debata pt. „Co lepsze: konkurowanie czy współpracowanie?”. Poprowadzi Roman Młodkowski, dziennikarz ekonomiczny, manager mediów i konsultant. Pytanie o właściwe proporcje pomiędzy rywalizacją a pracą zespołową jest niezwykle istotne zarówno z punktu widzenia właścicieli firm, jak i samych pracowników. Również kwestia prawidłowej komunikacji, zewnętrznej i wewnętrznej, jest jednym z filarów sukcesu przedsiębiorstwa. Temat ten przybliży uczestnikom ŚTP znany prezenter telewizyjny Tomasz Kammel. 15 listopada, podczas Dnia Rozwoju, poprowadzi on wykład na temat „Jak gadać, żeby się dogadać?”. Często nie zdajemy sobie bowiem sprawy z tego, że o naszym sukcesie (lub porażce) w interesach może zadecydować nie tyle treść wypowiedzi, ale to w jaki sposób mówimy, jakich słów używamy i czy prawidłowo wykorzystujemy mowę ciała. Badania pokazują, że treść przekazu tylko w siedmiu procentach determinuje jego odbiór. Zajęcia prowadzone przez Kammela mogą zatem pomóc odkryć klucz do prowadzenia skutecznych rozmów, nie tylko biznesowych.
Dzień Rozwoju to także szansa dla kobiet na udział w warsztatach coachingowych, które poprowadzi wokalistka, kompozytorka i trenerka Patrycja Kosiarkiewicz. Na swojej stronie internetowej przekonuje ona, że warto podjąć wysiłek pracy nad sobą, nawet jeśli z pewnymi problemami borykamy się już od wielu lat. 15 listopada w Kędzierzynie odbędzie się również koncert Kosiarkiewicz.
Grzegorz Kołodko i Mateusz Kusznierewicz będą z kolei gośćmi specjalnymi podczas Dnia Sportu (17 listopada). Kołodko, profesor nauk ekonomicznych, były członek PAN, wicepremier i minister finansów jest także podróżnikiem i maratończykiem. Podczas Tygodnia Przedsiębiorczości poprowadzi wykład pt. „Biegiem przez świat”. Natomiast mistrz olimpijski i mistrz świata w żeglarstwie Mateusz Kusznierewicz opowie o tym, jak złapać wiatr w żagle biznesu. Warsztaty te mogą okazać się niezwykle przydatne zarówno młodym przedsiębiorcom, którzy stawiają pierwsze kroki w świecie biznesu, jak i tym, którzy od wielu lat prowadzą firmę, ale być może potrzebują czegoś, co pomoże im odzyskać świeżość i inicjatywę.
Na zakończenie cyklu szkoleń w ramach ŚTP, 18 listopada, w Kędzierzynie pojawi się Jan Mela, najmłodszy zdobywca obu biegunów w ciągu jednego roku oraz pierwszy niepełnosprawny, któremu się to udało. Przedstawi on wystąpienie pt. „Niemożliwe jest tylko w naszej głowie”.
A skoro tak, to warto przełamać swoje obawy i wątpliwości, i skorzystać z oferty organizatorów Tygodnia Przedsiębiorczości.
/kc/
Fot. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości