Stowarzyszenie „Dobra rodzina”, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz kędzierzyńskie starostwo powiatowe zorganizowali Ogólnopolską Konferencję dotyczącą pieczy zastępczej, w której udział wzięli specjaliści różnych dziedzin, naukowcy, a także samorządowcy.
Starosta Małgorzata Tudaj dziękowała współorganizatorom, a także zwróciła uwagę na znaczenie budowania relacji i więzi w rodzinach zastępczych.
– To stabilizacja i poczucie bezpieczeństwa, ale także wspólne rozwiązywanie problemów, dlatego tak ważne jest, by dzieci, które nie mogą wychowywać się w biologicznej rodzinie znajdowały dom, w którym spotka je akceptacja – mówiła.
Powiat skupił swoją uwagę na promowaniu rodzicielstwa zastępczego. Szeroka kampania informacyjna ma przybliżyć specyfikę tego wyzwania. Dyrektor PCPR zauważa, że już można zauważyć odzew na przeprowadzone działania.
– Zgłosiły się dwie rodziny, z czego bardzo się cieszymy, teraz czeka je przeszkolenie – powiedziała Dorota Rak, dyrektor PCPR.
Potrzeby są jednak znacznie większe, dlatego PCPR zachęca do zgłaszania się kolejnych chętnych.
Dr Justyna Tomczyk, socjolog z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie podczas wystąpienia podkreślała, że rodziny decydujące się na pomoc dzieciom muszą mieć świadomość, że zostały one skrzywdzone psychicznie i fizycznie. Dlatego tak ciężko pozyskać rodzinę zastępczą.
Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Elżbieta Rafalska napisała specjalny list skierowany do organizatorów i gości zaproszonych na spotkanie.
– Szczególnym wyrazem troski rządu, który reprezentuję, była decyzja o przyznaniu dodatku wychowawczego w kwocie pięciuset złotych miesięcznie na każde przebywające w rodzinnej pieczy zastępczej dziecko – napisała.
MN
fot. Starostwo powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu