Na rzecz osób zmagających się z autyzmem działa m.in. Stowarzyszenie Spektrum, Przedszkole nr 24 z Oddziałami: Integracyjnym i Specjalnym , Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi oraz Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi oraz Zespół Szkół Specjalnych.
Na to zaburzenie nie ma lekarstwa. Prawdopodobnie nie będzie go też „jutro”. Na początku trudno zauważyć objawy stanu odmiennego funkcjonowania systemu nerwowego i rozumienia rzeczywistości. Maluchy są spokojniejsze. Nie wymagają takiego zainteresowania jak rówieśnicy. Z czasem ten spokój przeraża rodziców. Dostrzegają zachowania, które wyróżniają je spośród innych dzieci. Autyzm diagnozuje się między drugim, a trzecim rokiem życia. Symptomem zaburzenia, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu może być problem z mową, postrzeganiem świata czy rozumieniem relacji społecznych. Szacuje się, że w Polsce jedno na 300 dzieci rodzi się autystyczne. Zaburzenie częściej dotyczy chłopców niż dziewczynek.
Postrzeganie świata
Osoby z autyzmem w odmienny sposób niż my odbierają świat. Ich zmysły są albo czulsze, albo niedostatecznie uwrażliwione na bodźce docierające z otoczenia. Próbując poradzić sobie z otaczającą rzeczywistością, dostosowują ją do swoich zmysłów. Nam jest trudno sobie wyobrazić, że sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować silny ból. Ale tak może wyglądać ich świat. Taki odbiór świata nie jest wcale gorszy ani lepszy. Jest po prostu inny i zasługuje na nasze zrozumienie. Kwiecień jest miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu, a jego obchody oficjalnie zainaugurował Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu, ustanowiony przez organizację Narodów Zjednoczonych, przypadający na 2 dzień kwietnia. Tego dnia tysiące budynków na całym świecie rozbłysło niebieskim światłem na znak solidarności oraz zmiany postrzegania przez społeczeństwo osób z autyzmem. Solidarność warto wyrażać nie tylko od święta. Każdy z nas w swoim bliższym czy dalszym otoczeniu może odnaleźć osoby z autyzmem, ich rodziny i dać im nadzieję na lepsze życie. Nawet najmniejszy gest, każda aktywność z naszej strony może ułatwić im funkcjonowanie w naszym otoczeniu. I wcale nie musimy, choć możemy oświetlić swoje domostwa na niebiesko. Wystarczy, że o kolor wzbogacimy nasz strój bądź okażemy finansowe wsparcie organizacjom działającym na rzecz osób z autyzmem, przekazując im 1% swojego podatku bądź jakąkolwiek darowiznę.
W Raciborzu na rzecz osób zmagających się z autyzmem działa między innymi Stowarzyszenie Spektrum, Przedszkole nr 24 z Oddziałami: Integracyjnym i Specjalnym, Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi oraz Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi oraz Zespół Szkół Specjalnych.
Przedszkole nr 24 w Raciborzu
Przedszkole nr 24 z Oddziałami: Integracyjnym i Specjalnym wspólnie naucza i wychowuje dzieci zdrowe oraz niepełnosprawne. W przedszkolu funkcjonują cztery grupy. Jedna ogólnodostępna, dwie integracyjne i specjalna. Do przedszkola uczęszczają dzieci od 3 do 6 roku życia, natomiast dzieci niepełnosprawnew placówce przebywać mogą do 9 roku życia.
Cały artykuł przeczytasz na portalu raciborz.com.pl
/mh/
fot. Ireneusz Burek