Wodzisławski Ekonomik bez Oskara Langego. Nie może być autorytetem

8
539

Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl. nie nosi już imienia Oskara Langego. Ustawa dekomunizacyjna wymusiła zmianę nazwy. Teraz Komisja Edukacji Narodowej. 

 

Oskar Lange żyjący w latach 1904 – 1965 wybitny ekonomista przez lata stawiany był jako wzór do naśladowania dla młodych ludzi. Niejedna szkoła ekonomiczna w Polsce nosiła jego imię, podobnie jak Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl. W związku z ustawą dekomunizacyjną szkoły musiały zmienić swoje nazwy. Jak przyznaje Maria Lach, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl. – jest to w przypadku wodzisławskiej szkoły tylko jeden aspekt. – Drugi, to budowa programu wychowawczego w szkole opartego na wzorcach godnych naśladowania. Wokół osoby Oskara Langego w ostatnim czasie pojawiło się wiele kontrowersyjnych informacji. W roku 1980, kiedy nadawano ZSE imię Oskara Langego, podkreślano zasługi w dziedzinie ekonomii, jednak obecnie biorąc pod uwagę rolę, jaką winien odgrywać patron szkoły, w kształtowaniu postaw młodego pokolenia podjęto decyzję o poszukiwaniu idei, które mogą być dobrym wzorcem dla młodzieży – wyjaśnia dyrektorka.

Wraz z wyborem nowego patrona – wzorca dla młodzieży – w szkole ruszyła akcja promująca jego dorobek. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z działalnością Komisji Edukacji Narodowej oraz jej wkładem w reformowanie i kształtowanie nowoczesnego szkolnictwa w Polsce końca XVIII wieku. Wybór Komisji Edukacji Narodowej cieszy Radę Pedagogiczną szkoły. – Zależało nam, ze względu na różnorodność kierunków, w których kształcimy w naszej szkole, na uniwersalności idei, głoszonych przez wybranego patrona. Chcieliśmy, aby nowo wybrany patron niósł z sobą ponadczasowe przesłanie, a takimi zapewne są rozwój i nowoczesność myśli wpisane w powstałą w 1773 roku Komisję Edukacji Narodowej. Myślę, że ambitność i śmiałość dążeń instytucji, która została wskazana na patrona szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych będzie dla kolejnych pokoleń młodzieży drogowskazem dobrych wartości i wyborów – wyjaśnia Maria Lach.

Zobacz również: 50-lecie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl.

13 października odbyła się w szkole uroczystość Powiatowego Dnia Edukacji Narodowej oraz zainaugurowano obchody 50-lecia Zespołu Szkół Ekonomicznych, które będą trwały cały rok. Ważnym punktem było nadanie szkołom wchodzącym w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych – Technikum Nr 2 oraz Branżowej Szkole I stopnia imienia Komisji Edukacji Narodowej oraz poświęcenie nowego sztandaru.

Nowego patrona wybrano na początku bieżącego roku spośród trzech kandydatów, a byli nimi Stanisław Konarski, Leonid Teliga oraz Komisja Edukacji Narodowej. Najwięcej głosów zdobyła wówczas Komisja Edukacji Narodowej. W głosowaniu brali udział uczniowie, nauczyciele, rodzice, pracownicy administracji i obsługi. Ostateczna decyzja należała jednak do organu prowadzącego szkołę – Starostwa Powiatowego, które pozytywnie oceniło wybór szkoły. Rada Powiatu przyjęła odpowiednią uchwałę w sprawie zmiany nazwy.

 

/j/