Radni powiatowi 13 lutego na specjalnie w tym celu zarządzonej sesji zdecydowali, że po trzech latach funkcjonowania w ramach CKZiU nr 1, Ekonomik odłączy się od Budowlanki i Gastronomika, tworząc samodzielny byt.
Od 2015 roku po reformie systemu oświaty ponadgimnazjalnej w Raciborzu działają dwa Centra Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Ekonomik wraz z Budowlanką i ZSZ wszedł w skład CKZiU nr 1. Jednak znaczna część środowisk związanych ze szkołą (zarówno nauczyciele, jak i rodzice oraz uczniowie) nie pogodziła się ze scaleniem i szybko zaczęła dążyć do dawnej samodzielności. Szkoła z ul. Gimnazjalnej już wcześniej zresztą dała się poznać jako bardzo niezależna. Wystarczy przypomnieć sytuację z początku 2013 roku, kiedy to działania starostwa jako organu prowadzącego zmierzające do likwidacji Ekonomika były już tak zaawansowane, że wystarczyło już tylko właściwie głosowanie rady, aby je przyklepać. Masowe protesty uczniów i nauczycieli spowodowały, że ówczesny starosta wycofał się z pomysłu.
Co nie udało się w roku 2013, udało się 2 lata później. Połączenie pięciu szkół ponadgimnazjalnych w dwa centra kształcenia zawodowego udało się przeprowadzić w miarę sprawnie i bezboleśnie. Tym razem nie było pikiet uczniów pod starostwem czy udziału delegacji szkół w posiedzeniach radnych. Reforma z 2015 została przygotowana na tak solidnym fundamencie, że praktycznie wybiła z rąk przeciwników wszelkie argumenty. Jak się okazało, zaledwie na dwa lata.
Dążenia Ekonomika powróciły w roku 2017, kiedy to na wiosnę do starostwa zaczęły dochodzić sygnały niezadowolenia kadry dawnego ZSE z przynależności do Centrum. Nauczyciele Ekonomika podnosili takie argumenty jak straty wizerunkowe szkoły czy brak korzyści finansowych z funkcjonowania w ramach CKZiU. Stosowne pismo trafiło zresztą niedługo potem do zarządu powiatu. Dodatkowego argumentu zwolennikom secesji dostarczył rząd i wprowadzana przez ministerstwo edukacji reforma systemu szkolnictwa, w ramach której przywrócone zostały pięcioletnie technika. To powoduje, że dochodzi dodatkowy rocznik. Wobec prognozowanego wzrostu liczby uczniów o 20%, zachodzi konieczność zatrudnienia nauczycieli proporcjonalnie do tego wzrostu. O ile trzy szkoły w poprzednim systemie mogły funkcjonować w dwóch budynkach, tak po wejściu w życie zmian byłoby to już trudne do udźwignięcia pod względem organizacyjnym i finansowym. Stąd też zarząd powiatu, po wysłuchaniu wszystkich argumentów, postanowił skłonić się ku postulatom kadry Ekonomika. Przygotowano uchwałę o wyłączeniu szkoły z CKZiU nr 1 i utworzeniu od 1 września samodzielnego Zespołu Szkół Ekonomicznych, w skład którego wejdą Technikum nr 1 im. Księżnej Eufemii Raciborskiej oraz Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1 w Raciborzu. Uchwała rady była o tyle konieczna, że siedziba dotychczasowego CKZiU mieści się pod tym samym adresem, co przyszły ZSE (ul. Gimnazjalna 3). Stąd też, aby wszystkie formalności zostały zachowane, a terminy dotrzymane, radni musieli przyjąć uchwałę, nie czekając nawet na koniec miesiąca, kiedy to zazwyczaj spotykają się na sesji.
/ps/