W czerwcu Rosarium w Parku Śląskim obchodziło swoje 50. urodziny. Z okazji jubileuszu przygotowano okolicznościowe obchody oraz wydano album „Róże Parku Śląskiego”.
Jednym z miejsc, które warto odwiedzić w województwie śląskim, zwłaszcza w czerwcu, jest Rosarium w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. W tym roku przypada 50. rocznica istnienia ogrodu różanego. Z tej okazji 23 czerwca, mimo deszczowej pogody, odbyła się uroczystość jubileuszowa. Dla gości organizatorzy przygotowali szereg atrakcji. Były prelekcje, warsztaty, gra terenowa, głośne czytanie tekstów literackich związanych z różami, malowanie obrazu, jarmark rękodzieła oraz występy, m.in. przedstawienie teatralno-taneczno-muzyczne.
W przygotowanie przedsięwzięcia zaangażowanych było wiele osób. – Był grad, deszcz i ziąb okropny, ale z naturą się nie dyskutuje! Dziękujemy dzielnym tancerzom i aktorom z Domu Kultury w Rybniku Boguszowicach (prowadzenie – Izabela Karwot), harcerzom z Żor pod dowództwem Olka Guzik, studentkom SUM pod okiem Basi Bacler-Żbikowskiej, wolontariuszom Fundacji Park Śląski (Krystyna Żelawska, Halina Krystyna Pisarkowa), Stowarzyszeniu Mocni Razem, prelegentom z SGGW i Parku Śląskiego, paniom wystawiającym swoje rękodzieło, malarce Barbarze Wójcik-Wiktorowicz, edukatorkom (Aleksandra Sokół, Klaudia Cebulska, Katarzyna Hońska-Guzik), wsparciu technicznemu Rombruk – dziękowali organizatorzy za pomoc przy przygotowaniu uroczystości. Wydarzenie wsparł finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Z okazji jubileuszu wydano również album „Róże Parku Śląskiego”. – Ilustrowane, bogate w materiał fotograficzny wydanie, zawiera opisy przyrodniczej bioróżnorodności różanych zasobów Parku Śląskiego. Jest urozmaicone o rozdział dotyczący historii Rosarium, można w nim też znaleźć sporo informacji na temat organizowanych w tym miejscu wydarzeń oraz planów dotyczących jego przyszłości. Autorami tekstów w książce są Łukasz Drozd, Krystian Golasz i Łukasz Respondek. Zbieranie materiału do publikacji rozpoczęło się w zeszłym roku od konkursu fotograficznego „Róże Parku Śląskiego”. Spora część nadesłanych na niego prac została opublikowana. Po „Przyrodzie Parku Śląskiego”, „Ptakach Parku Śląskiego” i „Drzewach Parku Śląskiego” to czwarty album wydany przez parkową fundację. Wcześniejsze cieszyły się dużą popularnością. Książka trafi m.in. do zaprzyjaźnionych placówek oświatowych oraz stowarzyszeń, fundacji i organizacji zajmujących się edukacją ekologiczną i ochroną przyrody – czytamy na stronie internetowej Fundacji Park Śląski.
– Mamy świadomość, że największy w Polsce tego typu ogród jest miejscem absolutnie wyjątkowym i zasługuje na odrębną publikację – podkreśla Anna Poraj, prezes Fundacji Park Śląski. – Podobnie, jak cały park, Rosarium jest obiektem ogromnej społecznej troski. To miejsce wypoczynku, łapania oddechu, bycia z rodziną i najbliższymi. Jestem przekonana, że wydanie tej pozycji, spotka się z dużą sympatią i dobrym odbiorem – tłumaczy. – Poprzednie nasze wydania były dość naukowe. Ta merytorycznie od nich nie odbiega, ale chcieliśmy tym razem nadać jej również popularny charakter. Stąd m.in. rozdziały na temat historii ogrodu, a także jego obecnej roli i przyszłości – dodaje Poraj.
Aby zdobyć książkę, należy śledzić profil Fundacji Park Śląski na Facebooku. – Już wkrótce zostanie tam zorganizowanych sporo konkursów, w których nagrodą będą właśnie „Róże Parku Śląskiego” – zachęcają do udziału organizatorzy.
Album z okazji 50-lecia Rosarium Fundacja Park Śląski wydała dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Fot. FB Fundacja Park Śląski – Anna Poraj
/j/
„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.