W ramach wydarzenia odbyła się konferencja pod nazwą „Black to Green”, a także pełna atrakcji impreza dla mieszkańców Katowic.
Jak dbać o klimat, jednocześnie oszczędzając? Ile energii daje nam słońce? Dlaczego warto zwrócić uwagę na transport publiczny? Odpowiedzi na te i inne związane z ekologią pytania można było poznać 21 i 22 września podczas IV Dni Energii Miasta Katowice. Tegoroczna edycja, organizowana przez Miasto Katowice, była połączona z finałem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
21 września był dniem edukacyjno-szkoleniowym. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym miała miejsce konferencja dla przedstawicieli samorządów lokalnych i uczniów katowickich szkół średnich: Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych, Technikum nr 8 oraz Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Miała ona tytuł „Black to Green”. Będzie to także hasło Miasta Gospodarza 24. Szczytu Klimatycznego, który odbędzie się w tym samym miejscu za dwa miesiące.
Przedstawiciele samorządów, instytutów, uczelni wyższych oraz przedsiębiorstw energetycznych mieli okazję uczestniczyć w debacie dotyczącej transformacji „Black to Green in progress”. Odbył się również panel o działaniach mitygacyjnych i adaptacyjnych oraz debata na temat zagadnień związanych z Porozumieniem Burmistrzów, a także monitorowania dokumentów dotyczących planów gospodarki niskoemisyjnej i adaptacji do zmian klimatu.
Uczniowie dzięki przedstawicielom uczelni wyższych poznali bliżej tematykę związaną ze zmianami klimatu i szczytem klimatycznym. Zaprezentowali też swoje pomysły związane z tym, co mogą zrobić dla klimatu. Dodatkowo uczniowie Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych przedstawili zagadnienia dotyczące wpływu zmian klimatu na lasy.
Drugiego dnia na katowickich rynku odbyła się impreza pod hasłem „Black to Green”, w której mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy. W programie znalazły się m.in. zabawy i happeningi oraz pokazy dotyczące energii. Przybyli mogli zapoznać się z informacjami dotyczącymi dofinansowania wymiany źródeł ciepła, zadaniami dofinansowanymi z WFOŚiGW, Programem Ochrony Powietrza i ustawą antysmogową czy technologiami energooszczędnych w budownictwie. Zorganizowano też Finał Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, w ramach którego przygotowano miasteczko rowerowe, akcje dotyczące niskoemisyjnego transportu miejskiego oraz prezentację samochodów elektrycznych i car-sharingu.
W pawilonie edukacyjnym „Przestrzeń dla klimatu” można było wziąć udział w wykładach o tematyce ekologii i ochrony klimatu. Prelegentami byli przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej, Nadleśnictwa Katowice, Instytutu Ekorozwoju Trenerów Uprzemysłowionych, Polskiej Izby Ekologii, Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii oraz Głównego Instytutu Rolnictwa.
Organizatorzy przygotowali także scenę, na której wystąpili: orkiestra górnicza, animatorzy, magik z pokazem o segregacji odpadów, Rafał Mokrzycki i Around The Blues. Pojawił się na niej także popularny prezenter Maciej Orłoś, który wraz z dr Katarzyną Michniewską mówił o problemach i zagadnieniach ekologicznych. Ponadto każda chętna osoba mogła bezpłatnie zwiedzić oczyszczalnię Gigablok, PNT Euro-Centrum, Energię z lasu i zakład Tauron.
Katarzyna Przypadło
Fot. Główny Instytut Górnictwa
„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.