Walka z zadłużeniem lecznicy przy pomocy samorządu oraz dotacji przynosi efekty.
Po zeszłorocznych kłopotach finansowych i organizacyjnych wodzisławska lecznica powoli łapie oddech. Ostatnie lata były dla placówki dość burzliwym okresem, biorąc pod uwagę wiele ważnych zmian, jakie dotknęły powiatowe szpitale. Wraz ze wzrostem potrzeb i pojawieniem się nowych wymagań dotyczących zapewnienia pacjentom opieki oraz zabiegów na najwyższym poziomie konieczne stało się przeprowadzenie szeregu ważnych inwestycji oraz remontów.
Wodzisławska placówka – jak przekonuje jej dyrekcja oraz organ nadzorczy, czyli starostwo powiatowe – robi wszystko, aby jeszcze bardziej podwyższyć standard świadczonych usług. Efektem jest rozpoczęcie prac ogólnobudowlanych, robót instalacyjnych czy też działań zmierzających do całościowego wyposażenia bloku operacyjnego.
Liczne zobowiązania
Lecznica od wielu lat walczy z potężnym zadłużeniem. 2017 rok Powiatowy Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim zanotował stratę rzędu 600 tysięcy złotych. Strategią dyrekcji jest optymalizacja kosztów, dzięki której zadłużenie nie osiąga milionów złotych. Częściową receptą na nie okazało się między innymi połączenie kilku oddziałów z Rydułtów oraz Wodzisławia Śląskiego w jednym miejscu, a także podjęcie decyzji o kluczowych remontach i inwestycjach.
Nowy blok
Jednym z największych projektów inwestycyjnych w ostatnim czasie jest budowa nowego bloku operacyjnego, na który powiat wodzisławski przeznaczył z własnego budżetu blisko 300 tysięcy złotych. Kolejne 1,2 miliona złotych pochodzi z budżetu państwa, a 250 tysięcy złotych z darowizny od Fundacji PGE Energia Ciepła. Dyrektor placówki, Dorota Kowalska zapewnia, że projekt pn. „Przygotowanie zaplecza zabiegowego w pomieszczeniach byłego Bloku Operacyjnego pod zabiegi operacyjne i pracownie zabiegowe” przebiega zgodnie z planem, a prace zakończą się jeszcze w tym roku.
Sukces wodzisławskiej porodówki
Z optymizmem w przyszłość patrzy w szczególności kierownictwo oraz personel Oddziału Ginekologiczno-Położniczego wodzisławskiego szpitala. We wrześniu na świat przyszło tam 116 dziecko, co jest najlepszym wynikiem od dziesięciu lat! Z tej okazji placówkę odwiedził starosta wodzisławski, Ireneusz Serwotka, który osobiście pogratulował ordynator, dr n. med. Barbarze Grześ-Ciszek. Jak podkreślił, fakt ten świadczy o wzroście zaufania do szpitala. Szefowa oddziału mówiąc o znakomitych wynikach swojego oddziału, poinformowała, że również obsada lekarska jest obecnie pełna i na najwyższym poziomie. Obecnie zatrudnionych jest tam bowiem aż 22 nowych lekarzy.
Dodatkowe środki
Starosta Ireneusz Serwotka rozważa decyzję o kolejnej dotacji celowej w wysokości ponad 85 tys. zł na zakup sprzętu laparoskopowego: endoskopu dla ginekologii. Dr Barbara Grześ–Ciszek potwierdziła, że takie doposażenie jest w tej chwili najbardziej potrzebne i pozwoli na zaoferowanie pełnego zakresu usług medycznych w oddziale.
/w/