„FlorIntegral” na ratunek zagrożonym roślinom

75
351
ekologia

Naukowcy realizują projekt mający na celu ochronę zagrożonych i priorytetowych gatunków flory na terenie Polski.

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie pozyskał wsparcie finansowe (udzielenie dotacji do kwoty 34 916,62 zł) z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na realizację projektu „FlorIntegral – zintegrowana ochrona in situ i ex situ rzadkich, zagrożonych i priorytetowych gatunków flory na terenie Polski”. Wykonawcą wiodącym przedsięwzięcia jest Polska Akademia Nauk Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie.

Projekt „FlorIntegral” otrzymał również dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, II osi priorytetowej ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, działania 2.4 Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna, typ projektu 2.4.1 Ochrona in situ lub ex situ zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych, podtyp projektu 2.4.1a Działania o charakterze dobrych praktyk związane z ochroną zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych w kwocie 5 121 715,50 zł. Kwota całego projektu to 6 025 547,67 zł.

Projekt ma na celu czynną ochronę polskiej przyrody, poprzez realizację ochrony czynnej in situ i ex situ 31 wybranych, rzadkich i zagrożonych gatunków roślin oraz ich siedlisk. Są wśród nich gatunki o priorytetowym znaczeniu nie tylko dla Polski, ale także dla Unii Europejskiej.

Nowatorstwo projektu wyraża się w integracji metod in situ i ex situ, co oznacza, że działania w odniesieniu do danego gatunku obejmują zarówno odtwarzanie lub poprawę stanu jego siedlisk, jak i zabezpieczenie jego różnorodności genetycznej.

Działania ex situ obejmują pozyskanie ze stanowisk naturalnych, a następnie skuteczne i długoterminowe zabezpieczenie nasion i DNA każdego gatunku objętego projektem. Nasiona zostają, po odpowiednim przygotowaniu, umieszczone w warunkach kriogenicznych (bank nasion). DNA, izolowane z pozyskanych liści, deponowane jest w tzw. Banku DNA, w specjalnie dobranych pojemnikach, w niezwykle stabilnych warunkach trwale zabezpieczających jego strukturę przed uszkodzeniami. Aktywną ochroną objęte zostały między innymi: dzwonecznik wonny (Adenophora liliifolia), , selery błotne (Apium repens), ciemiężyca czarna (Veratrum nigrum), ostnica Jana (Stipa joannis), goździk siny (Dianthus gratianopolitanus).

Krystyna Stanik

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.