Gabriela Materzok, Hanna Nitefor, Łukasz Kuschnik, Stanisław Borowik i Bolesław Piróg otrzymali w tym roku Nagrody Starosty Raciborskiego, które rozdano już po raz jedenasty.
27 stycznia w Bieńkowicach odbyła się uroczystość wręczenia nagród Mieszko AD 2018. Laureaci otrzymali statuetkę Mieszka – księcia raciborskiego – wykonaną z brązu, dyplom i nagrodę finansową, a także kosz z lokalnymi produktami. Ta doroczna nagroda przyznawana jest osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej na podstawie oceny osiągnięć lub całokształtu działalności o istotnym znaczeniu dla powiatu raciborskiego. Gala odbyła się już po raz jedenasty, a uświetniła ją muzyka w wykonaniu Orkiestry Dętej Gminy Krzyżanowice prowadzonej przez Krzysztofa Fulneczka.
W dziedzinie kultury starosta raciborski Grzegorz Swoboda wręczył nagrodę Gabrieli Materzok. W dziedzinie społecznej statuetka Mieszka powędrowała do Hanny Nitefor. Nagrodę za promocję ziemi raciborskiej odebrał Łukasz Kuschnik. Za całokształt działalności nagrodzono Stanisława Borowika. Nagrodę specjalną otrzymał Bolesław Piróg.
Gabriela Materzok jest dyplomowanym instruktorem kulturalno–oświatowym ze specjalnością tańca towarzyskiego. Poza zawodem bibliotekarza głównym jej zawodowym zajęciem jest choreografia. Z wielkimi sukcesami zajmowała się Zespołem Pieśni i Tańca Strzecha oraz Grupami Tanecznymi Strzechowianie i Sanssouci. Od dwudziestu pięciu lat związana jest z zespołem Tworkauer Eiche. Ideą artystyczną konsekwentnie realizowaną przez laureatkę jest pielęgnowanie ludowych tańców przodków, aby ochronić je przed zapomnieniem. Dlatego w repertuarze znalazły się nie tylko ludowe tańce niemieckie i śląskie, ale także z innych regionów Polski. Zespół prezentuje także tańce z Czech, Austrii, Meksyku, Chorwacji i Grecji. Występuje przed publicznością krajową i zagraniczną. Może pochwalić się udziałem w ponad trzystu pięćdziesięciu wydarzeniach w Polsce i w wielu krajach europejskich. Do najważniejszych z nich należą prezentacje tańców śląskich i niemieckich na Festiwalach Kultury Niemieckiej we Wrocławiu i Kędzierzynie-Koźlu, a także dwukrotnie na Ogólnopolskim Festiwalu Tańców Ludowych Europeada. Zespół reprezentował ziemię raciborską podczas Dożynek Prezydenckich w Spale oraz Dożynek Wojewódzkich, Powiatowych i Gminnych w Tworkowie. Był także współorganizatorem imprezy pod nazwą Międzynarodowy Taniec w Tworkowie. Gabriela Materzok w opinii wielu osób jest nie tylko bardzo dobrym fachowcem, ale też wspaniałym przyjacielem młodzieży, doskonałym wychowawcą, profesjonalnym organizatorem, a przede wszystkim osobą niezwykłej pasji, ogromnego zaangażowania, poświęcenia i oddania.
Hanna Nitefor, z wykształcenia oligofrenopedagog, jest emerytowaną nauczycielką zajęć terapeutycznych w Zespole Szkół Specjalnych w Raciborzu, a także założycielką i byłą vice i prezes istniejącego przy ZSZ Towarzystwa Pomocy Dzieciom Upośledzonym, którego misją jest rozwiązywanie problemów dzieci niepełnosprawnych oraz ich rodzin. Aktualnie jest koordynatorem w Wiodącym Ośrodku Koordynacyjno–Rehabilitacyjno–Opiekuńczym obejmującym opieką dzieci zagrożone niepełnosprawnością posiadającymi orzeczenie o potrzebie wspomagania rozwoju. Lista jej działań daleko wykraczających poza obowiązki służbowe była i jest obszerna i znacząca. Hanna Nitefor zawsze znajduje czas na niesienie pomocy potrzebującym. Współpracuje z wieloma instytucjami, które wspierają tę pomoc. Organizuje przedsięwzięcia charytatywne przynoszące dochody przeznaczane na leczenie, rehabilitację i wypoczynek. Jest pomysłodawczynią przedsięwzięć zmierzających do uwrażliwiania społeczności lokalnej na potrzeby osób niepełnosprawnych. Organizuje kursy, warsztaty i specjalistyczne zajęcia ułatwiające funkcjonowanie niepełnosprawnym. Wspiera ich w trudnych sytuacjach życia codziennego, konsultuje i doradza. Umożliwia kontakty z urzędami, instytucjami pomocowymi, służbą zdrowia i placówkami rehabilitacyjnymi. Przez wiele lat była główną animatorką Bajtel Gali, czyli biesiad śląskich szkół specjalnych – integrującej imprezy artystycznej o zasięgu regionalnym.
Łukasz Kuschnik, z wykształcenia ekonomista o specjalności „gospodarka miejska i regionalna”, z zamiłowania jest pszczelarzem. Z dużą pasją i oddaniem kontynuuje wielopokoleniowe, rodzinne tradycje. Jego – wspólna z ojcem – krzyżanowicka pasieka to prawie sto wykonanych własnoręcznie uli, w których hoduje od dziesięciu do pięćdziesięciu tysięcy pszczół. W swojej działalności poza aspektem biznesowym dobitnie eksponuje wątek przyrodniczy i ekologiczny, propagując ideę konieczności dbania przez człowieka o równowagę ekosystemu poprzez poszanowanie gatunków i docenianie bezcennej roli pszczół w życiu człowieka. Poza produkcją miodu i pszczelich produktów Łukasz Kuschnik zajmuje się także wyrobem świec woskowych. Dając wodze fantazji i spełniając artystyczne pasje w tej dziedzinie, a także powodowany chęcią promocji powiatu raciborskiego, stworzył woskową miniaturę zamkowej kaplicy świętego Tomasza Becketa w Raciborzu, przyczyniając się tym samym do skutecznego rozsławiania tego zabytku i jego lokalizacji.
Stanisław Borowik, emerytowany funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu, to pomysłodawca, inicjator, główny organizator i dyrektor Memoriału im. mł. kpt. Andrzeja Kaczyny i dh. Andrzeja Malinowskiego. Wydarzenie jest hołdem pamięci dla strażaków poległych podczas gaszenia jednego z największych pożarów w Europie – kompleksu leśnego wokół Kuźni Raciborskiej, który dwadzieścia siedem lat temu strawił prawie dziesięć tysięcy hektarów. Impreza dzięki niezwykłej inwencji laureata z roku na rok ewoluowała, zdobywając ponadlokalny zasięg. Co roku przyciąga tłumy raciborzan oraz osoby przyjezdne. Jest komentowana przez lokalne i centralne media. Gości wielu znakomitych, wybitnych i popularnych przedstawicieli świata artystycznego, nauki, polityki i sportu. W ciągu tego ponad ćwierćwiecza memoriał stał się pod każdym względem profesjonalnym wydarzeniem zarówno od strony organizacyjnej, jak i ze względu na markę i poziom uczestniczących w nim wykonawców. Na stałe wpisał się do kalendarza najważniejszych i największych imprez propagujących wzorowe postawy społeczne, oddanie idei ratowania życia i mienia, bezpieczeństwo, sport, zdrową rywalizację i kulturę. Stanisław Borowik znany jest także z organizacji mikołajkowych spotkań dzieci ze strażakami, podczas których rozdawane są słodkie prezenty.
Bronisław Piróg, mieszkaniec Polskiej Cerekwi, z wykształcenia elektryk, wieloletni przedsiębiorca handlowy, animator życia społecznego, jest pomysłodawcą i twórcą wydarzenia o nazwie Pływadło, które organizowane jest nieprzerwanie od dziewiętnastu lat pod hasłem „Odra rzeką integracji europejskiej”. Udział w niej biorą pomysłowi konstruktorzy poruszający się po rzece nietypowymi obiektami pływającymi, krzewiąc nadrzędne idee tego wydarzenia, którymi są promowanie walorów turystycznych Odry oraz integracja na terenach polsko–czeskiego pogranicza. Eksponowany motyw promocyjny – „Rzeki dzielą – Odra łączy” – sprawdza się w tym przypadku całkowicie, bowiem w Plywadle – coraz bardziej znanym nie tylko w regionie – biorą udział również Czesi. Bronisław Piróg jest także animatorem kolejnej wodniackiej imprezy łączącej walory turystyczne z ekologicznymi pod nazwą Wielkie Sprzątanie Rzeki Rudy. Za zasługi na rzecz propagowania turystyki wodnej na Odrze oraz aktywizowania środowisk wodniackich i rowerowych do wykorzystywania naturalnych szlaków turystycznych oraz promocji i rozwoju turystyki laureat otrzymał wiele innych wyróżnień, nagród, odznaczeń i dyplomów.
KP
Fot. Urząd Gminy Krzyżanowice