Wiosenne przeziębienie czy alergia?

4
251

W obliczu nadchodzącej wiosny warto poznać objawy, dzięki którym odróżnimy przeziębienie od kataru siennego.

Uczelnie na pyłki

Wszystkie rośliny wytwarzają ziarenka pyłkowe. W Polsce najwcześniej, bo od końca stycznia, zaczynają pylić drzewa, później, od marca, trawy i zboża. Na końcu krzewy i chwasty – od lipca do października. U niektórych osób układ immunologiczny traktuje pyłki jak chorobotwórcze drobnoustroje, przez co w momencie wykrycia pyłków na błonie śluzowej nosa lub oczu, zaczyna wytwarzać przeciwciała, których zadaniem jest zwalczanie obcych ciał zagrażających zdrowiu.

Przeziębienie czy katar sienny?

Katar, kichanie czy kaszel są objawami wspólnymi dla przeziębienia i alergii. Są jednak cechy, które pozwalają na ich rozróżnienie.

Przeziębienie jest infekcją wirusową, której objawy rozwijają się dłużej niż w przypadku alergii. Zwykły katar trwa też z reguły krócej i może towarzyszyć mu podwyższona temperatura. Katar sienny natomiast pojawia się nagle i trwa z reguły dłużej. W rozpoznaniu kataru siennego pomocna będzie obserwacja, czy objawy powtarzają się o tej samej porze roku.

Objawy alergii

Alergię rozpoznamy po uczuciu pieczenia i kłucia w wewnętrznych kącikach oczu, swędzeniu odczuwanym na podniebieniu, a także swędzeniu nosa i gardła. Kichanie, które towarzyszy alergii, najbardziej wzmożone jest rano.

Objawy kataru siennego mogą ustąpić podczas deszczu, ponieważ oczyszcza on powietrze z pyłków. Warto też pamiętać, że katar alergiczny jest z reguły wodnisty i klarowny. Towarzyszą mu zaczerwienione oczy, które łzawią. Katar sienny powoduje, że zaczynamy oddychać ustami, przez które dostają się alergeny. Podrażniają wówczas gardło, powodując napady kaszlu.

Leczenie

Leczenie alergii może być trudne i długotrwałe. Zasadniczą rolę odgrywa wykluczenie kontaktu z alergenem, co często jest trudne bądź nawet niemożliwe do zrealizowania. Chwilową ulgę mogą przynieść leki antyhistaminowe. Istnieją także szczepionki odczulające oraz leki obkurczające naczynka krwionośne w nosie, które mogą pomóc w udrożnieniu zatkanych przewodów nosowych.

c
Fot. freepik.com