Zainteresowane osoby mogły skorzystać z osobistych konsultacji z doradcami z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
26 marca na Zamku Piastowskim w Raciborzu miało miejsce spotkanie na temat funkcjonowania programu Czyste Powietrze realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Jest to element rządowej strategii walki ze zjawiskiem niskiej emisji. Spotkanie poprowadził Zastępca Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Adam Lewandowski. Oprócz zainteresowanych udziałem w programie mieszkańców uczestniczyli w nim także: Prezydent Miasta Racibórz Dariusz Polowy, posłanka na Sejm Izabela Kloc, zastępca prezydenta Dominik Konieczny, wicestarosta Marek Kurpis, radni miejscy i powiatowi, pracownicy Urzędu Miasta oraz osoby zainteresowane kwestiami ekologicznymi.
Spotkanie otworzył Dariusz Polowy, wskazując, jak istotną kwestią dla mieszkańców jest jakość powietrza i konieczność jego ochrony. Głos zabrała również posłanka Izabela Kloc, która zauważyła, że problem ochrony atmosfery jest problemem, który ma wymiar ponadlokalny i wymaga kompleksowych i długofalowych działań.
W dalszej części spotkania zaprezentowany został schemat funkcjonowania programu Czyste Powietrze. Eksperci z WFOŚiGW wskazali, że mieszkańcy mogą skorzystać z dwóch form wsparcia w postaci dotacji i pożyczki. Okazuje się, że wachlarz możliwości, jakie oferuje program, jest całkiem spory, ponieważ oprócz dofinansowania na wymianę źródła można starać się również o pieniądze na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, montaż instalacji odnawialnych źródeł energii w postaci kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznych. Program można łączyć z innymi programami na rzecz ograniczenia niskiej emisji, np. gminnymi.
Po prezentacji programu mieszkańcy mieli szansę zadawać pytania zarówno zastępcy prezesa, jak i jego pracownikom. Dotyczyły one rozmaitych kwestii związanych zarówno ze szczegółami projektu – np. czy można uzyskać dofinansowanie na wymianę starego kotła gazowego, jak i kwestii zasadniczych – dopuszczenia dofinansowania do wymiany starych źródeł ciepła na piece węglowe.
Następnie mieszkańcy mogli skorzystać z osobistych konsultacji z doradcami z Wojewódzkiego Funduszu. Eksperci z WFOŚiGW udzielali odpowiedzi dopóki, dopóty nie wyszedł ostatni zainteresowany.
KP
Fot. Urząd Miasta Racibórz
„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.