Dieta w chorobach tarczycy

1
267
dieta w chorobach tarczycy

Prawidłowa dieta, dobrana adekwatnie do rodzaju zaburzeń pracy tarczycy, może łagodzić objawy i poprawić samopoczucie.

W chorobach tarczycy najważniejsze jest rozpoznanie. Niedoczynność powoduje zwalnianie metabolizmu, zaś nadczynność jego przyspieszenie. Dobrze dobrana dieta i styl życia mogą zbawiennie wpływać na organizm.

Przy niedoczynności tarczycy dobry wpływ na organizm ma jod. Jego najlepszym źródłem będą ryby takie jak dorsz, łosoś czy makrela. Warto zadbać też o prawidłowy poziom białka, zbyt duża ilość może działać zakwaszająco i katabolicznie. Błonnik pomoże w walce z zaparciami, a naturalne probiotyki w formie kiszonek wzmocnią florę bakteryjną jelit. Dobrym źródłem błonnika będą warzywa, otręby, ciemne kasze.

Nadczynność tarczycy zobowiąże do zwiększenia wartości energetycznej diety. W tym przypadku należy zadbać o poziom białka, a najbardziej wartościowym źródłem będą: kurczak, indyk, ryby, wołowina czy jaja. Przy nadczynności organizm może borykać się z niedoborem wapnia, dlatego warto sięgać po nabiał, białą fasolę czy soję. Nie wolno spożywać napojów energetycznych, które dodatkowo pobudzą i mogą powodować zaburzenia rytmu serca czy kłopoty z koncentracją. Osoba chora na nadczynność powinna unikać produktów wzdymających: kapusty czy grochu.

Dieta i trening w chorobach tarczycy były tematem spotkania w raciborskiej bibliotece z Magdaleną Kopel – specjalistką od spraw żywienia, trenerką Strenght Coach Performance i instruktorką fitness. – Chorób tarczycy – nadczynności, niedoczynności, Hashimoto, choroby Gravesa-Basedowa – nie wolno lekceważyć. Jeśli już jednak znasz diagnozę, bierzesz leki, zadbaj także o odpowiednią dietę, bez której leczenie może być mało skuteczne – mówiła podczas wykładu w bibliotece na Ocicach.

fot. MiPBP Racibórz
c