Śląski Związek Pszczelarzy w Katowicach uzyskał dofinansowanie na poprawę zdrowotności pszczół.
Zadanie pn. „Poprawa zdrowotności pszczół poprzez wymianę uli na nowe” zostało dofinansowane przez Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Jego realizacja wiąże się z obecnymi problemami, jakie dotykają polskie pszczelarstwo.
W związku z dużym nasileniem występowania chorób pszczół i czerwiu co roku późną jesienią i wiosną ginie ok. 10-15% rodzin pszczelich. Razem z zagrożenia rośnie w Polsce świadomość społeczeństwa na temat tego, jak dużą rolę odgrywa pszczelarstwo. Pszczoła miodna odpowiada za zapylenie 50-60% gatunków owadopylnych, według niektórych danych nawet 80%. Wymieranie pszczół niesie więc duże straty w warzywnictwie i sadownictwie, może również skutkować obniżeniem plonów, co doprowadzi do strat w sektorze rolniczym i podsieniem cen produktów. Warto więc zacząć od profilaktyki i zadbać o zdrowotność polskich pszczół.
Śląski Związek Pszczelarzy w Katowicach skupia 2485 pszczelarzy, którzy łącznie posiadają 41254 rodzin pszczelich. Celem organizacji jest dbałość o zdrowotność pszczół i produktów pszczelich, organizacja prac hodowlanych, popularyzacja pszczelarstwa czy działalność szkoleniowa na potrzeby członków. Na jego terenie działania znajdują się w większości małe pasieki, w których trudniej jest odtworzyć pogłowie pszczół. Ze względu na niezdiagnozowane zjawisko masowego wymierania rodzin pszczelich oraz rozprzestrzeniającej się choroby zwalczanej z urzędu, zgnilca złośliwego, wymiana starych uli i ramek na nowe jest bardzo wskazana. Poprawi to zdrowotność rodzin pszczelich.
c
Fot. freepik
„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.