Korzyści z politycznej rywalizacji

112
281
michal wos

Dotacja rządowa na raciborski SOR jest pewna. Sukcesem chwali się minister Michał Woś.

SOR, czyli szpitalny oddział ratunkowy, to jednostka organizacyjna szpitala, której celem jest udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce działają obecnie 233 szpitalne oddziały ratunkowe. Racibórz długo starał się dołączyć do tego grona.

Woś pomógł w SORze

Sukces, bo tak można nazwać uzyskanie dotacji, skomentował Michał Woś, który brał udział w procesie ubiegania się o dotację. – Skutecznie pracuję dla naszego miasta (Racibórz) i powiatu, zawsze z poszanowaniem prawa. Życzę każdemu okręgowi zaangażowanych reprezentantów – to, co obiecałem wyborcom, realizuję. Dalej zamierzam być rzecznikiem interesu mieszkańców Ziemi Raciborskiej w Warszawie czy Katowicach. Włodarze naszych gmin o tym wiedzą – pisał na swoim Facebooku.

O dofinansowanie na utworzenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Raciborzu starano się przez całą poprzednią kadencję rady powiatu. Przypomnijmy, że wcześniej wniosek z powodu braków formalnych jako jedyny w Polsce został odrzucony. O ostatecznym przyznaniu dofinansowania na raciborski SOR poinformowano w maju tego roku. Wówczas Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o 8,5 mln złotych dotacji. Wniosek pn. „Przebudowa z rozbudową budynku szpitala w celu stworzenia Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przy Szpitalu Rejonowym im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu” został złożony przez szpital w ramach naboru w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko, działanie „Infrastruktura ratownictwa medycznego”. Grzegorz Swoboda kierował wówczas podziękowania w stronę Adama Gawędy, Czesława Sobierajskiego i Michała Wosia. Oficjalnie umowę na utworzenia SOR-u w Raciborzu podpisano 19 czerwca.

Gazeta Wyborcza podjęła temat, pisząc, że zgodnie z przepisami drugi raz nie można ubiegać się o unijne pieniądze na ten sam projekt, a jednak raciborskiemu szpitalowi się udało. Michał Woś w odpowiedzi napisał: „Nawet skrajnie lewicowa Gazeta Wyborcza to dostrzega, chociaż próbuje insynuować jakiekolwiek niestandardowe działania. Szkoda, że raciborscy politycy u władzy ostatnich 30 lat zmarnowali tyle szans dla naszego miasta. Czy lepiej byłoby raciborzanom jeździć na SOR do Rybnika? Tego chyba nawet współpracująca z PO Gazeta Wyborcza nie życzyłaby naszym mieszkańcom”.

Lenartowicz ekologicznie

Aktywnością wykazała się także posłanka na Sejm RP Gabriela Lenartowicz. Zainicjowana przez nią na początku lipca kampania „Lato z klimatem” ma na celu promowanie postaw proekologicznych oraz działań odpowiedzialnych społecznie. W ramach akcji poruszono m.in. temat wody, która w perspektywie kilku lat może stać się towarem deficytowym. Kampania prowadzona ma być wielowymiarowo, główny nacisk położony jest na media społecznościowe, dzięki którym inicjatywa ma dotrzeć do szerokiego grona potencjalnych odbiorców. Warto przypomnieć, że G. Lenartowicz w latach 2008-2014 pełniła funkcję prezesa Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Niezależnie od intencji działań podejmowanych w czasie przedwyborczym, cieszą korzyści dla mieszkańców Raciborza. Miejmy nadzieję, że pamięć o rodzinnych stronach nie skończy się wraz z zamknięciem wyborczych urn.

Ireneusz Burek
Fot. Katarzyna Przypadło

Wiceminister Energii Adam Gawęda

Pochodzący z Syryni Adam Gawedą objął stanowisko Sekretarza Stanu w Ministerstwie Energii i Pełnomocnika Rządu RP ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Jako Wiceminister Energii będzie odpowiedzialny za sektor górnictwa oraz innowacje i technologie. Po kilkuletnim członkostwie w Radzie Powiatu Wodzisławskiego oraz pełnieniu funkcji wiceprzewodniczącego rady można spodziewać się działań na rzecz mieszkańców powiatu wodzisławskiego. Reprezentacja w rządzie może przełożyć się na lokalne korzyści.

Poseł na Sejm RP Gabriela Lenartowicz

Posłanka na Sejm RP Gabriela Lenartowicz. Przez wiele lat działa na rzecz ochrony środowiska i ekologii. Była prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na początku lipca zainicjowała kampanię „Lato z klimatem”, która ma na celu promowanie postaw proekologicznych oraz działań odpowiedzialnych społecznie. W ramach akcji porusza się m.in. temat wody, która w perspektywie kilku lat może stać się towarem deficytowym. Kampania prowadzona ma być wielowymiarowo, główny nacisk położony jest na media społecznościowe, dzięki którym inicjatywa ma dotrzeć do szerokiego grona mieszkańców Raciborza i regionu.