Historyczny moment przepięcia wód rzeki Odry

1
232

Postęp prac na placu budowy pozwolił inwestorowi i wykonawcy na tzw. przepuszczenie wód rzeki Odry przez kluczowy obiekt powstającego zbiornika: budowlę przelewowo-spustową.

10 października odbył się historyczny moment przepięcia wód rzeki Odry na budowlę przelewowo-spustową największej w kraju inwestycji o charakterze przeciwpowodziowym – zbiornika Racibórz Dolny. W uroczystości udział wzięli m.in. Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk, parlamentarzyści, prezes Wód Polskich Przemysław Daca, a także samorządowcy z prezydentem Raciborza Dariuszem Polowym na czele.

Realizacja kluczowej inwestycji dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego kraju, w tym mieszkańców nadodrzańskich miejscowości w województwach opolskim, śląskim i dolnośląskim – budowa zbiornika Racibórz Dolny – osiągnęła 85% zaawansowania rzeczowego. Już w styczniu 2020 r. raciborski zbiornik osiągnie swoją funkcjonalność, chroniąc przed powodzią blisko 2,5 miliona mieszkańców miejscowości od Raciborza, przez Opole i Brzeg, po Wrocław.

Postęp prac na placu budowy pozwolił inwestorowi – Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej w Gliwicach oraz wykonawcy robót budowlanych – konsorcjum firm Budimex S.A. i Ferrovial Agroman S.A. na tzw. przepuszczenie wód rzeki Odry przez kluczowy obiekt powstającego zbiornika: budowlę przelewowo-spustową. To przełomowa operacja hydrotechniczna zmieniająca jednocześnie bieg rzeki Odry w czaszy zbiornika.

Koszt realizowanej inwestycji szacuje się na kwotę ok 2,130 mld zł. Budżet przedsięwzięcia pochodzi ze środków Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy, Unii Europejskiej, Budżetu Państwa oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

KP
Fot. UM Racibórz