Medale im. ks. Stefana Pieczki wręczone

2
332

W ramach XVIII Dni Księdza Prałata Stefana Pieczki wręczono medale „Unitas in veritate” – „Jedność w prawdzie”.

14 listopada w Raciborskim Centrum Kultury w ramach XVIII Dni Księdza Prałata Stefana Pieczki odbyła się gala wręczenia medali im. ks. Stefana Pieczki. To uroczyste wydarzenie poprzedziła msza św. w kościele WNMP w intencji ks. Stefana Pieczki i zmarłych członków Kapituły Medalu. Medale odebrali: siostra Dolores Dorota Zok, Marzena Korzonek, Mateusz Kłosek, Wiesław Janicki i pośmiertnie Władysław Płonka.

Siostra Dolores przez 20 lat służyła na misjach w Afryce, pomagając chorym na AIDS, trąd oraz sierotom. Życie z ludźmi w Afryce stało się dla niej sensem i największą pasją życia. W 2015 r. została wybrana Przełożoną Prowincjalną Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego w Raciborzu.

Marzena Korzonek to sędzia, Prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu, działaczka społeczna, pomysłodawczyni cyklu edukacyjnego „Mam prawo do…”, w ramach którego odbywają się bezpłatne wykłady dla mieszkańców. Jest propagatorką idei mediacji. Wraz z sędziami i pracownikami sądu organizuje zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, jak również wychodzi do szkół. W tym roku została wyróżniona w plebiscycie Obywatelski Sędzia Roku 2019. Jest również wokalistką – zwyciężczynią finału „Szansy na sukces” i konkursu Debiuty na festiwalu w Opolu.

Mateusz Kłosek to prezes i właściciel firmy Eko-Okna, nagrodzony zarówno za aktywność biznesową, jak i promowanie chrześcijańskich wartości. Laureat otworzył niedawno w Raciborzu księgarnio-kawiarnię „Niebo w mieście”, wybudował Kaplicę Wieczystej Adoracji, a aktualnie buduje Dom Rekolekcyjny w Gródczankach. Medal w imieniu nagrodzonego odebrał jego zięć.

Wiesław Janicki jest dyrektorem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kietrzu, a także działaczem społecznym, kulturalnym i sportowym Ziemi Głubczyckiej zaangażowanym w inicjowanie i organizację wielu akcji religijnych, obywatelskich i patriotycznych. Organizuje biegi pielgrzymkowe, jest aktywnym animatorem kultury, współzałożycielem i wieloletnim redaktorem „Kalendarza Głubczyckiego” i „Głosu Głubczyc”. Uhonorowany został m.in. Medalem Edukacji Narodowej, Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości oraz srebrnym Krzyżem Zasługi.

Pośmiertnie medal im. ks. Stefana Pieczki przyznano Władysławowi Płonce. Wyróżnienie odebrała żona. Śp. Władysław Płonka z zawodu był nauczycielem historii, a także dziennikarzem, regionalistą, redaktorem portalu krzanowice.pl. Był autorem i współautorem licznych książek i publikacji, autorem opracowań poświęconych historii Raciborza, współautorem monografii „Racibórz” z 1981 r., szkiców w „Zeszytach Raciborskich Strzecha”. W 2001 r. wydał przewodnik „Krótkie vademecum piwosza”, a w 2004 r. przewodnik po Jeruzalem. Dla Wydawnictwa Scriba napisał przewodnik po Raciborzu i okolicy. Działacz TMZR. Za swoją pracę i działalność otrzymał wiele nagród, ale jak mówił, największą satysfakcję sprawiła mu nagroda „Zasłużonemu działaczowi Ziemi Raciborskiej”.

Uroczystość tradycyjnie była prowadzona była przez inicjatora wydarzenia Ryszarda Frączka. Na zakończenie wystąpiła Olga Szomańska z koncertem „Śladem wolności”.

KP
Fot. Katarzyna Przypadło