Uczniowie zyskali nowoczesną pracownię przyrodniczą wyposażoną m.in. w interaktywny monitor dotykowy, mikroskop z kamerą, zestaw do badania gleb, przenośną stację meteorologiczną i wiele innych różnorodnych pomocy dydaktycznych.
20 listopada w Szkole Podstawowej nr 29 im. Królowej Jadwigi w Częstochowie odbyło się uroczyste oficjalne otwarcie Zielonej Pracowni „Jurajscy poszukiwacze wiedzy”. Utworzenie takiej sali zajęć było możliwe dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – wniosek szkoły znalazł się wśród 87 zwycięskich wniosków z terenu województwa śląskiego – i wygranej w konkursie Zielona Pracownia Projekt 2019.
Uczniowie zyskali nowoczesną pracownię przyrodniczą wyposażoną m.in. w interaktywny monitor dotykowy, mikroskop z kamerą, zestaw do badania gleb, przenośną stację meteorologiczną i wiele innych różnorodnych pomocy dydaktycznych. Te wszystkie profesjonalne akcesoria ułatwią prowadzenie ciekawych lekcji, a tym samym pomogą młodzieży w odkrywaniu pasji intelektualnych.
Uroczystość uświetnili: Alicja Janowska – dyrektor Delegatury w Częstochowie – Kuratorium Oświaty w Katowicach, Stanisław Gmitruk – radny Sejmiku Województwa Śląskiego i dyrektor Funduszy Europejskich w WFOŚiGW w Katowicach, Grzegorz Papalski – naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, Aleksander Sałacki – kierownik Referatu Realizacji Inwestycji i Remontów w Wydziale Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta Częstochowy, Piotr Włoczek – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 47 w Częstochowie, Iwona Bialik – dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 32 w Częstochowie, Marzena Ułamek – przewodnicząca Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 29 w Częstochowie oraz Barbara Witowska – architekt pracowni.
Uczniów i zaproszonych gości powitała dyrektor szkoły Iwona Nędzyńska-Mól, która następnie zaprosiła Alicję Janowską, Stanisława Gmitruka, Grzegorza Papalskiego i przedstawiciela uczniów do symbolicznego aktu oddania do użytku ukończonego projektu, czyli przecięcia wstęgi. Następnie dyrektor placówki złożyła wyrazy wdzięczności WFOŚiGW w Katowicach oraz organowi prowadzącemu szkołę za zaufanie, pomoc merytoryczną przy realizacji projektu oraz za wkład wniesiony w podniesienie świadomości ekologicznej uczniów szkoły. Podziękowania otrzymała także Barbara Witowska – rodzic, która stworzyła projekt graficzny pracowni oraz zespół nauczycieli pracujących przy realizacji projektu.
Po części oficjalnej uczniowie wraz z nauczycielami zaprezentowali możliwości swojej wymarzonej pracowni. Ósmoklasiści wcielili się w role dziennikarzy programu telewizyjnego z lekcją przyrody w tle. Ich medialny spektakl wiązał się z prezentacją nowoczesnych sprzętów w praktycznym ich wykorzystaniu. Część laboratoryjna wzbudziła spory zachwyt.
Zaprojektowana pracownia nawiązuje do krajobrazów Jury Krakowsko-Częstochowskiej, co miało na celu zwrócenie uwagi uczniów na naszą małą ojczyznę i zachęcenie ich do podejmowania inicjatyw na rzecz środowiska lokalnego. Poprzez utworzenie zielonej pracowni szkoła chce kształtować młodego człowieka, który będzie bardziej odpowiedzialny i wrażliwy na sprawy środowiska naturalnego. Człowieka, który będzie świadomy zależności zachodzących w przyrodzie.
KP
Fot. SP 29 w Częstochowie
„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.