Co czytali raciborzanie w minionym roku?

3
317

310 889 – tyle wypożyczeń odnotowała w 2019 roku raciborska biblioteka. Pytamy, co czytano najchętniej, ilu było czytelników i która grupa wiekowa była najliczniejszą.

W 2019 roku raciborska biblioteka liczyła 11 541 czytelników. Raciborzanie chętnie korzystali z jej oferty, wypożyczając książki łącznie 310 889 razy. Liczba zakupionych zbiorów w ubiegłym roku wyniosła 6 973.

Kryminały, powieści obyczajowe i polska wersja Greya

Co w minionym roku najbardziej interesowało raciborzan? Dużą popularnością cieszyły się pozycje polskich kryminalistów, m.in. Remigiusza Mroza, Katarzyny Bondy, Roberta Małeckiego, Katarzyny Puzyńskiej, Piotra Borlika czy Marka Krajewskiego. Czytelników raciborskiej biblioteki interesowały także pozycje z dorobku autorek powieści obyczajowych i sag rodzinnych – Joanny Jax, Edyty Świętek, Katarzyny Michalak czy Karoliny Wilczyńskiej. Często wypożyczano także książki Blanki Lipińskiej, która zyskała już miano polskiej następczyni Greya.

Gorące nazwiska

Raciborzanie licznie wypożyczali pozycje zeszłorocznej noblistki Olgi Tokarczuk czy uhonorowanego Nagrodą Nike Mariusza Szczygła. Jeśli chodzi o Tokarczuk, popularne były jej wszystkie książki, z kolei z dorobku Szczygła czytelnicy najczęściej sięgali po książkę „Nie ma”.

Ulubieńcami w Raciborzu są od lat Lucinda Riley, Guillaume Musso, Michel Houellebecq i Laila Shukri. – Czytelnicy zawsze dopytują o nowe książki tych autorów – przekazuje nam Magdalena Pordzik-Paskuda z raciborskiej biblioteki.

Czytamy coraz chętniej

W 2019 roku biblioteka w Raciborzu cieszyła się większym powodzeniem niż w roku 2018. W porównaniu tych dwóch lat liczba odwiedzin biblioteki wzrosła o 15 186 (2018 rok – 86 331 odwiedzin; 2019 rok – 101 517), a liczba wypożyczeń o 33 984 (2018 rok – 276 905; 2019 rok – 310 889).

Jaka grupa wiekowa stanowi największą część czytelników w Raciborzu? – Największą grupę wiekową użytkowników biblioteki stanowią osoby w wieku 25-44 lata. W przypadku filii bibliotecznych dominują dzieci i młodzież w wieku 6-15 lat – informuje Magdalena Pordzik-Paskuda. Najmłodszy czytelnik w minionym roku miał 6 miesięcy, zaś najstarszy 93 lata.

Legimi

Co właściwe oznacza „Legimi”? Biblioteka biorąc udział w projekcie, umożliwia czytelnikom wypożyczenia audiobooków i ebooków w internetowej wypożyczalni zbiorów elektronicznych. – W 2019 roku liczba stron przeczytanych w Legimi wyniosła 630 443, liczba wypożyczonych książek 4 019, a liczba aktywnych czytelników 237 – informuje raciborska placówka.

Filmy i gry

Raciborzanie korzystając z oferty biblioteki, sięgali także po filmy i gry planszowe. Wśród polskich pozycji filmowych najczęściej wypożyczane były takie tytuły jak „Kler”, „Planeta singli 3”, „Zabawa zabawa”, „Ciemno, prawie noc” czy „Pech to nie grzech”. Raciborzanie wypożyczali także filmy oskarowe, takie jak „Green Book”, „Bohemian Rhapsody” czy „Narodziny gwiazdy”. Popularne były również ekranizacje Marvela – „Avengers: Koniec gry” czy „Spider Man: Daleko od domu”, a także seriale, np. „Czarnobyl” i „Gra o tron”.

Najpopularniejszymi grami były Dixit, Azul i Doble.

c
Fot. EnDe

Plebiscyt na Książkę Roku 2019

Czy w ubiegłym roku przeczytałeś jakąś interesującą książkę? Raciborska biblioteka zaprasza swoich czytelników do udziału w Plebiscycie na Książkę Roku 2019. Aby wziąć udział w plebiscycie, należy do 31 stycznia odwiedzić profil Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu na Facebooku (www.facebook.com/biblrac), znaleźć post oznaczony hasłem „Książka Roku 2019” i dodać komentarz zawierający: tytuł typowanej książki, imię i nazwisko autora. Wszystkich, którzy nie posiadają konta na Facebooku, biblioteka zachęca do wypełnienia formularzy w dowolnym oddziale lub filii biblioteki.

Do Plebiscytu można zgłaszać tylko książki wydane po raz pierwszy w 2019 roku i tylko te, które znajdują się w zbiorach raciborskiej biblioteki. Każdy zgłaszający może podać maksymalnie trzy propozycje tytułów. Na zwycięzców plebiscytu, wytypowanych w drodze losowania, czekają atrakcyjne nagrody książkowe.