Andrzej Duda w Wodzisławiu Śląskim

23
321

Na płycie wodzisławskiego rynku spotkali się zwolennicy i przeciwnicy Andrzeja Dudy.

Trwa kampania wyborcza. Starający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda wyruszył w Śląsk, gdzie spotykał się z mieszkańcami regionu. 20 lutego odwiedził Wodzisław Śląski. To druga wizyta prezydenta w mieście, wcześniej gościł w Wodzisławiu w 2017 roku.

Na spotkanie z prezydentem przybyło kilkaset osób, które witały go brawami, trzymając flagi i transparenty. Podczas wystąpienia prezydent mówił o istotnej roli Śląska, a także o tradycji i  chrześcijańskiej kulturze Wodzisławia.

O energetyce

W swoim wystąpieniu Andrzej Duda poruszył kwestię  przemiany energetycznej w kraju. Prezydent  wspomniał o planach budowy elektrowni atomowej, podkreślając, że trzeba w Polsce więcej energetyki opartej na gazie. Zapewnił zebranych, że nie będzie się to odbywało kosztem Ślązaków, którzy w dużej mierze znajdują zatrudnienie  w  sektorze górniczym.

Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę na dotychczasowe osiągnięcia Zjednoczonej Prawicy. Mówił także o potrzebie kontynuowania programów społecznych, głównie tych skierowanych do rodzin i osób starszych.

Słowa Andrzeja Dudy spotkały się z aprobatą i licznymi brawami. Nie obyło się jednak bez wymiany zdań, bowiem podczas wydarzenia na wodzisławskim rynku  manifestowali również przeciwnicy Andrzeja Dudy. Pojawili się oni z licznymi transparentami i kolorową flagą środowisk LGBT.  – Milczałeś, gdy krzywdzono niepełnosprawnych. Milczałeś, gdy atakowano ludzi z powodu ich orientacj i-  brzmiał początek jednego z haseł, jakie można było przeczytać na transparentach. W pewnym momencie doszło nawet do starcia zwolenników i przeciwników Andrzeja Dudy, co wymagało interwencji policji.

Obietnice wyborcze

Andrzej Duda został prezydentem Polski w 2015 roku. Jakie złożył wówczas obietnice i czy udało się je spełnić? 5 lat temu jednym z pomysłów Andrzeja Dudy jako kandydata na prezydenta było wprowadzenie programu pomocowego 500+, co udało się zrealizować. Inne, spełnione obietnice dotyczyły obniżenia wieku emerytalnego czy likwidacji gimnazjów. 5 lat temu Andrzej Duda postulował także likwidację NFZ-u. „Odejście od kryterium zysku w służbie zdrowia – lekarze mają leczyć, a nie liczyć; Fatalna instytucja, jaką jest NFZ, powinna być zlikwidowana” – brzmiał wówczas jeden z punktów programu wyborczego.  Rząd rozpoczął realizację pomysłu, przymierzając się do powołania Urzędu Zdrowia Publicznego, jednak, jak przypomina Businessinsider,  po uzgodnieniach wewnętrznych w Ministerstwie Zdrowia pomysł wrócił do etapu analizy założeń projektu i nigdy do niego nie wracano.

Inne niespełnione obietnice wyborcze dotyczą kwoty wolnej od podatku, która choć rzeczywiście zosała podniesiona do obiecywanych 8 tysięcy, dotyczy tylko osób najbiedniejszych, których miesięczne wynagrodzenie nie przekracza ok. 660 zł. – Dla ponad 90 proc. podatników nic się nie zmieniło (…) –  mówił w Rzeczpospolitej Andrzej Marczak, doradca podatkowy, partner w KPMG. Inne kwestie,  z których prezydent nie wywiązał się w pełni bądź nie przyniosły zapowiadanych efektów dotyczą pomocy frankowiczom, walki o równe dopłaty do rolników czy zapisu w Konstytucji zakazu prywatyzacji Lasów Państwowych.

c
Fot. Grzegorz Matla/tuwodzislaw.pl