Ścieżka rozwoju wytyczona

60
135

W badaniach i konsultacjach Strategii rozwoju Miasta wzięły udział blisko 3 tysiące osób. Prace nad dokumentem trwały od stycznia.

Podstawowym zadaniem dla Jastrzębia-Zdroju będą wyzwania związane z transformacją regionów górniczych, w tym stworzenie alternatywy dla sektora wydobywczego. W najbliższych latach miejskie programy będą koncentrować się na tworzeniu warunków dla rozwoju biznesu i dywersyfikacji gospodarki miasta szczególnie w oparciu o sektor IT czy turystykę. Strategia zakłada m.in. powołanie centrum edukacyjno-biznesowego, zacieśnianie współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną czy Głównym Instytutem Górnictwa. Kontynuowane będą również projekty wspierające małe firmy i start-upym, takie jak program „Jasne że Jastrzębie” czy „Lokal na start”. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z darmowych warsztatów, a profile kształcenia młodych ludzi zostaną dostosowane do wymogów rynku.

Rozwijać turystykę

W Strategii mowa także o rozwoju turystyki i gastronomii. Pomóc ma temu rewitalizacja Parku Zdrojowego i utworzenie deptaka na ulicy 1 Maja, promocja Żelaznego Szlaku Rowerowego czy utworzenie Centrum Porozumienia Jastrzębskiego na terenie Łaźni Moszczenica.

Tworzyć miejską przestrzeń

Do priorytetowych zadań związanych z tworzeniem przestrzeni miejskiej należy rewitalizacja stawów przy ulicy Wodzisławskiej oraz dalsza modernizacja Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego. Planowane jest utworzenie placu centralnego przy kinie Centrum, a także placu wodnego przy ul. Katowickiej czy placu rekreacyjnego przy ul. Śląskiej oraz minicentrów na osiedlach i sołectwach. W Jastrzębiu-Zdroju będzie również realizowany program budowy mieszkań „Moje mieszkanie”.

Jednym z ważniejszych zadań wymienionych w strategii ma być wzmacnianie tożsamości lokalnej i identyfikacji mieszkańców z miastem, tak, aby jak najchętniej angażowali się oni w życie Jastrzębia-Zdroju. Ma w tym pomóc szereg inicjatyw kulturalnych, prozdrowotnych i społecznych realizowanych w mieście.

c