Wodzisław: Europejski Uniwersytet Latający w II LO

5
152
IMG_8633.JPG

Młodzież spotkała się z „ambasadorem” Wiedzy o UE, Grzegorzem Staszewskim oraz ekspertem ds. UE doc. dr Jerzym Andrzejem Wojciechowskim.

 

Europejski Uniwersytet Latający to ogólnopolska akcja edukacyjna, skierowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z miejscowości do 50 tys. mieszkańców. Jest ona realizowana od marca do grudnia 2014 roku przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej i Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 

W ramach Europejskiego Uniwersytetu Latającego w 20 szkołach w całej Polsce zorganizowane są lekcje europejskie/o tematyce unijnej. W spotkaniach uczestniczy Ekspert/Ekspertka, którego zadaniem jest merytoryczna prezentacja wybranego przez szkołę tematu związanego z Unią, a także Ambasador/Ambasadorka EUL-u, czyli obecna w życiu publicznym osoba (popularny społecznik/-czka, aktor/-ka, blogger/-ka) itp., która opowiada o wpływie Unii na jej codzienne wybory, prywatne i zawodowe.

 

 

Celem Europejskiego Uniwersytetu Latającego jest zainteresowanie młodzieży tematyką unijną oraz zwiększanie wiedzy uczniów i uczennic na tematy związane z praktycznym wymiarem członkostwa Polski w UE. Poprzez praktyczne lekcje europejskie z udziałem znanych osób realizator projektu, czyli Centrum Edukacji Obywatelskiej chce pokazać uczniom i uczennicom, że Unia Europejska dotyczy bezpośrednio wielu obszarów ich codziennego życia a oni sami mogą mieć wpływ na decyzje podejmowane przez instytucje unijne.

 

Jedną z 20 szkół z całej Polski, w której realizowany jest projekt, jest II LO w Wodzisławiu Śl. W piątek, 17 października, odwiedzili je: ekspert dr Jerzy Wojciechowski oraz „ambasador” Grzegorz Staszewski sportowiec, kaskader, aktor.

 

– Spotkanie młodzieży II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. ks .prof. Józefa Tischnera w Wodzisławiu Śl. z „ambasadorem” Wiedzy o Unii Europejskiej Grzegorzem Staszewskim oraz ekspertem ds. Unii Europejskiej doc. dr Jerzym Andrzejem Wojciechowskim obfitowało wieloma ciekawymi refleksjami i mnóstwem ważnych pytań o Unię, o Śląsk w Unii, o Wodzisław Śl. i jego przyszłość. Po znakomitej prezentacji osiągnięć regionu, którą przygotowali uczniowie i po wypowiedziach gości do ofensywy przystąpiła młodzież: czy zamykanie kopalń ma sens ekonomiczny, czy młodzież musi wyjechać za granicę w poszukiwaniu pracy, czy produkcja stali powinna być w Polsce limitowana przez Unię Europejską i wiele innych. Trudne pytania i ważne niełatwe odpowiedzi. Rzadko się zdarza, by młodzież była tak aktywna na podobnych spotkaniach. Brawo Szkoła, brawo Nauczyciele – relacjonują uczestnicy spotkania

 

/publ. a/