Wodzisław: Miasto podsumowało działania profilaktyczne

1
173
przemoc.jpg

Miejskie Biuro Kultury, Sportu i Zdrowia, w ramach swoich zadań zorganizowało liczne wydarzenia, związane z podniesieniem poziomu bezpieczeństwa mieszkańców.

 

Na terenie miasta zostało przeprowadzonych aż 8 kampanii. Do jednych z nich zaliczyć trzeba Kampanię „Zachowaj Trzeźwy Umysł” – to realizowana od 2002 roku ogólnopolska akcja podejmująca problem profilaktyki uzależnień. Jednym z jej najważniejszych celów jest promowanie konstruktywnych postaw, zdrowego stylu życia oraz atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży zachowań prospołecznych jako alternatywy wobec wielu patologii, szczególnie picia alkoholu, zażywania narkotyków oraz stosowania przemocy. Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych.

 

Inną akcją organizowaną w Wodzisławiu Śląskim była kampania „Postaw na rodzinę”. – W ramach kampanii „Postaw na rodzinę” przeprowadzono konkurs dla placówek oświatowych w zakresie profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania patologiom społecznym poprzez m.in. organizację działań profilaktycznych w ramach kampanii „Postaw na rodzinę”. W kampanie włączyło się 8 placówek oświatowych – opowiada Anna Majdowska-Ryszka z Biura Kultury, Sportu i Zdrowia.

 

To nie koniec. „Uzależnienia drogą donikąd” – pod takim hasłem miasto Wodzisław Śląski wraz z Komendą Powiatową Policji w Wodzisławiu Śląskim rozpoczęło kampanię społeczną skierowaną do młodzieży gimnazjalnej z terenu naszego miasta. Nowa kampania ma na celu podniesienie świadomości skutków prawnych i zdrowotnych związanych z uzależnieniami od alkoholu, narkotyków i środków odurzających. Kampania ma na celu dostarczyć rzetelnej i obiektywnej wiedzy o zagrożeniach wynikających z zażywania substancji odurzających, mechanizmach uzależnienia i skutkach używania środków psychoaktywnych. Ma także poszerzać wiedzę młodzieży o aspektach prawnych i odpowiedzialności karnej wynikającej z posiadania i zażywania środków odurzających oraz wskazać potrzebującym miejsca i możliwości pomocy, zaktywizować społeczność uczniowską w pracy profilaktycznej, promować zdrowy styl życia i postawy asertywne w walce z substancjami uzależniającymi. Celem kampanii jest też pogłębienie wiedzy młodych ludzi i ich opiekunów w zakresie szkodliwości używek oraz w zakresie praw i mechanizmów rządzących człowiekiem uzależnionym. W 2014 roku odbyło się kilkanaście spotkań z młodzieżą, która uczestniczyła między innymi w zajęciach edukacyjnych z policjantem oraz terapeutą w Wojewódzkim Ośrodku Leczenia Odwykowego w Gorzycach. Działania profilaktyczne mają potrwać w zamierzeniu co najmniej 3 lata.

 

Kolejne programy również wiązały się działaniami profilaktycznymi dotyczącymi alkoholu. W ramach ogólnopolskiej kampanii „Odpowiedzialny Kierowca” oraz „Przeciw pijanym kierowcom” w dniu 10 sierpnia 2014 roku odbył się na wodzisławskim rynku piknik z okazji dni patrona miasta św. Wawrzyńca. Uczestnicy nie tylko czynnie spędzali czas, ale również pozyskiwali wiedzę i umiejętności potrzebne do prawidłowego funkcjonowania w ruchu drogowym. Impreza ta była skierowana dla całych rodzin. Nie brakowało atrakcji, zarówno dla młodszych, jak i starszych. Wszyscy obecni mogli skorzystać z symulatorów jazdy, dachowania czy zderzeń. Powodzeniem cieszyły się także alkogogle, które przestrzegały przed wsiadaniem za kierownicę pod wpływem alkoholu. Najmłodsi mogli poznawać przepisy ruchu drogowego w specjalnie dla nich stworzonym miasteczku czy na rowerowym torze przeszkód. Atrakcją były także przejażdżki na pojazdach typu segway oraz rowerkach elektrycznych.

 

Miasto troszczy się także o bezpieczeństwo najmłodszych. Program „Bezpieczna droga do szkoły i przedszkola” zrealizowany wspólnie ze Strażą Miejską, jest skierowany szczególnie do przedszkolaków i sześciolatków. Celem programu jest przyswojenie przez dzieci podstawowych pojęć związanych z bezpieczeństwem, zapoznanie się z pracą pogotowia ratunkowego, policji, straży miejskiej/gminnej, straży pożarnej. Dzieci nauczyły się rozpoznawać uczestników ruchu drogowego: pieszych, rowerzystów, kierowców.

 

Ostatnią akcją było włączenie się do ogólnopolskiej kampanii „16 dni przeciw przemocy wobec kobiet”. W ciągu 16 dni na terenie miasta odbyły się bezpłatne dyżury ze specjalistami: prawnikiem, mediatorami, psychologiem, prokuratorem, policjantem, dni otwarte w instytucjach pomocowych i wsparcia, seanse filmowe, koncerty, warsztaty dla kobiet pod hasłem ,, Obudź się na zmiany”. W wodzisławskich szkołach przeprowadzony został w tym okresie program z obszaru profilaktyki przemocy. 10 grudnia, w Międzynarodowy Dzień Obrony Praw Człowieka, na rynku odbył się finałowy happening.

 

 

/publ.a/