Wodzisław: Studentki zorganizują Dzień Kultury Żydowskiej

1
154
mazel_tov.JPG

Impreza na celu przybliżenie mieszkańcom regionu żydowskiej tradycji.

 

Agnieszka Kuczera, Agnieszka Tomszak oraz Olga Jonkisz to studentki animacji społeczno-kulturalnej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, które w ramach swojej pracowni dyplomowej postanowiły zorganizować cykl działań animacyjnych związanych z kulturą żydowską. We współpracy z Wodzisławskim Centrum Kultury oraz Muzeum Miejskim w Wodzisławiu Śląskim przygotowały Dzień Kultury Żydowskiej pod nazwą "MAZEL TOV".

 

U źródeł pomysłu znalazło się zainteresowanie muzyką żydowską jednej ze współorganizatorek, Agnieszki Tomszak. Na początek, w ramach Dnia Twórczości Animatora na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie dziewczyny zorganizowały koncert, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród studentów i wykładowców. – Podczas rozmów po koncercie znaczna grupa osób mówiła o tym, iż nie spodziewali się takiego dobrego koncertu i nie wiedzieli, że muzyka żydowska może być taka pasjonująca. To dało nam wiele do myślenia i spowodowało, iż postanowiłyśmy rozszerzyć nasz projekt w ramach pracowni dyplomowej – tłumaczy Agnieszka Kuczera, koordynator imprezy na terenie Wodzisławia Śl.

 

Bielsko-Biała, Cieszyn, Wodzisław Śląski – wybór miast nie był przypadkowy. Każde z nich jest w pewien sposób ważne dla organizatorek i powiązane z kulturą żydowską. W Bielsku-Białej, gdzie znajduje się Gmina Żydowska, w lutym studentki zorganizowały Tu Bi-Szwat, czyli Nowy Rok dla Drzew. Wodzisławskie wydarzenie nosi z kolei nazwę "Mazel tov", czyli życzenia, by zobaczyć świat pięknym. – Z Wodzisławiem jestem związana od dziecka. Tańczyłam w zespole działającym przy WCK. Ponadto, uważam że miasto ma ogromny potencjał dla wszechstronnego rozwoju kulturalnego – wyjaśnia Agnieszka Kuczera.

 

Mazel tov odbędzie się w sobotę, 21 marca. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach ze śpiewu i tańca żydowskiego, prelekcji na temat "Historii Żydów wodzisławskich" oraz koncercie w wykonaniu studentów Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W tym dniu dodatkowo będzie można podziwiać wystawę o tematyce żydowskiej w Muzeum Miejskim.

 

Dotąd w Wodzisławiu Śląskim odbyły się cztery edycje Festiwalu Kultury Żydowskiej. Imprezę organizowały osoby prywatne, lokalni przedsiębiorcy, osoby pochodzenia żydowskiego oraz zafascynowane tą konkretną kulturą, tradycją. Ostatnia odsłona wydarzenia miała miejsce w roku 2012. 

 

/a/