Wydarzenie przedstawiające triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy było upamiętnieniem wydarzenia sprzed wieków.
W tym roku po raz dwunasty zorganizowany został Wielkanocny Przegląd Palm. Organizatorem tegorocznego przeglądu było KGW Kolonia Fryderyk przy współpracy WDK w Gorzycach oraz proboszcza parafii pw. św. Anioła Stróża w Gorzycach.
Tegoroczna procesja z palmami wyruszyła przy dźwiękach Orkiestry Gminy Gorzyce pod kierunkiem Henryka Krótkiego, z placu parafialnego przy ul. Ogrodowej do kościoła parafialnego i przedstawiła triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy, którego witano gałązkami palmowymi. Była też upamiętnieniem wydarzenia sprzed wieków. Miała zobrazować podążanie ludu bożego ku ofierze, która uobecnia się we Mszy Świętej. Uświadomiła, że droga Pana, jak i nasza droga, prowadzi – przez krzyż – do zwycięstwa.
Zobacz więcej zdjeć z Niedzieli Palmowej w Gorzycach>>
Procesję do kościoła poprowadził krzyż i orkiestra, za którą podążały poczty sztandarowe, służba liturgiczna oraz zaproszeni goście. Następnie scena obrazująca wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Tuż za nimi, z palmami podążały delegacje szkół i Kół Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy oraz pozostali wierni.
Gałęzie palmowe, którymi mieszkańcy Jerozolimy witali Jezusa, mają potrójne znaczenie. Są oznaką zwycięstwa, bo Jego wjazd był triumfalny, są jednak także zapowiedzią Jego męki, którą przybycie do Jerozolimy bezpośrednio poprzedziło. Są wreszcie oznaką ostatecznego zwycięstwa Zbawiciela nad śmiercią.
Czerwony kolor szat liturgicznych i palmy przyniesione przez wiernych wskazują na męczeńską śmierć Jezusa.
Podczas mszy św. zebrani wysłuchali „Mękę Pańską” w wykonaniu chóru kościelnego Cantemus Domino z Gorzyc pod kierunkiem Olgi Rumpel.
Poświęcone palmy przechowuje się w domach, zatyka się je w sieni albo w izbie, zazwyczaj za święty obraz lub za krzyż. Palmy mają znaczenie podobne jak gromnica podczas burzy. Mają chronić domostwa, pola i zagrody przed ogniem i przed wszelkiego rodzaju złem. Palmy nie wolno wyrzucić na śmietnik; trzeba ją spalić. Popiół używany w Środę Popielcową do posypania głów pochodzi właśnie ze spalonych zeszłorocznych palm. Włochate kotki z bazi niektórzy spożywają w celach leczniczych (mają chronić od bólu gardła i głowy). Niektórzy rolnicy oberwane kotki z bazi mieszają z ziarnem siewnym i kładą pod pierwszą zaoraną skibę. Tak nakazuje starodawny obyczaj. Palmy i krzyżyki wetknięte w pola mają chronić zasiew przed burzami i gradobiciem.
Imprezą towarzyszącą uroczystości niedzieli palmowej był VII Gorzycki Kiermasz Wielkanocny zorganizowany przez WDK Gorzyce przy współpracy Kół Gospodyń Wiejskich z parafii Gorzyce.
/UG Gorzyce/
/publ. a/