Nowoczesna ekopracownia powstanie w Wodzisałwiu

2
140
fot. Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl.

Zarówno dla podopiecznych jak i pracowników Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim ekolgia jest jednym z priorytetów – w placówce organizowano wiele przedsięwzięć o tej tematyce. W przeszłości szkoła została nagrodzona ogólnopolskim Zielonym Certyfikatem przyznanym za podejmowanie cennych inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju, a w 2011 roku otrzymała pieniężną nagrodę w konkursie WFOŚ w Katowicach pn. EKO-AKTYWNI.

Aktywność Zespołu w dziedzinie ochrony środowiska i promocji ekologii została dostrzeżona również podczas ubiegłorocznego konkurs pn. „Zielona Pracownia_Projekt” zorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Jego celem było utworzenie ekopracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych czy geologicznych. Podczas oceniania wniosków brano pod uwagę głównie ideę na zagospodarowanie pracowni, odpowiednie wykorzystanie jej przestrzeni a także funkcjonalność oraz innowacyjność zaproponowanych rozwiązań.

Projekt ZPSWR pt. „By dotknąć natury” – jako jedynej szkoły z terenu powiatu wodzisławskiego – spotkał się z akceptacją organizatorów konkursu. W nagrodę placówka otrzymała 6500 zł na realizację wymyślonego przez siebie przedsięwzięcia. Warunkiem przekazania nagrody było jednak złożenie przez Powiat Wodzisławski – jako organ prowadzący szkoły – wniosku o dofinansowanie realizacji projektu ekopracowni. W innym przypadku nagroda podlegała zwrotowi.

Wyniki konkursu fundusz oglosił na przełomie stycznia i lutego – wodzisławska placówka – jako jedna z dwudziestu czterech – otrzymała dofinansowanie WFOŚ w kwocie 34.704 zł. W ten sposób Zespół Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śl. stał się laureatem pierwszej edycji konkursu pn. „Zielona pracownia”.

Celem projektu pt.: „By dotknąć natury” jest między innymi utworzenie multimedialnej pracowni, w której niepełnosprawni uczniowie za pomocą kamery zainstalowanej w jednej z budek lęgowych znajdujących się na terenie ogrodu otaczającego szkołę będą mogli codzienne „podglądać” rodzące się życie. W tym celu zmodernizowana zostanie klasa, jaka powstała w 2006 r. dzięki otrzymaniu „Zielonego Certyfikatu”. Pomieszczenie to jest jednym z największych w szkole i ulokowane jest w pobliżu ,,Letniej Zielonej Pracowni", która z kolei pozwala na organizowanie zajęć ekologicznych na świeżym powietrzu i bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Poza nowymi meblami do „Zielonej pracowni” ZPSWR trafi również m.in. nowoczesny sprzęt multimedialny umożliwiający prowadzenia interaktywnych zajęć przyrodniczych.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Zespół wzbogaci się w kolejną nowoczesną przestrzeń uczącą niepełnosprawnych podopiecznych wrażliwości ekologicznej z wykorzystaniem nowoczesnej technologii komputerowej oraz w przyjaznych estetycznych warunkach.

Iwona Cybulska

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach".